Obsah článku
- Štátne sviatky a voľné dni v roku 2025
- 1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky (streda)
- 6. január – Zjavenie Pána – Traja králi (pondelok)
- 18. apríl – Veľký piatok
- 21. apríl – Veľkonočný pondelok
- 1. máj – Sviatok práce (štvrtok)
- 8. máj – Deň víťazstva nad fašizmom (štvrtok)
- 5. júl – Sviatok sv. Cyrila a Metoda (sobota)
- 29. august – Výročie Slovenského národného povstania (piatok)
- 15. september – Sedembolestná Panna Mária (pondelok)
- 1. november – Sviatok všetkých svätých (sobota)
- 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu (pondelok)
- 24. december – Štedrý deň, 25. december – Prvý sviatok vianočný, 26. december – Druhý sviatok vianočný (streda, štvrtok, piatok)
- Naplánuj si dovolenku počas voľných dní
- Školské prázdniny v roku 2025
- Prehľad všetkých sviatkov a voľných dní v roku 2025 v kocke
- Školské prázdniny 2025 v kocke
- Otváracia doba obchodov a nákupných centier počas sviatkov 2025
Status „štátny sviatok“ nemá zakladateľa, či pôvodcu. Štátne sviatky sú historicky pestované tradície, ktoré vychádzajú z náboženských, kultúrnych alebo spoločenských udalostí.
V mnohých kultúrach vznikali a vznikajú sviatky na oslavu a pripomenutie si významných udalostí, cirkevných sviatkov, historických momentov či národných osláv. Vznik sviatkov je zložitý proces, ktorý sa vyvíjal mnoho storočí a v rôznych spoločnostiach. Neexistuje žiadna konkrétna osoba alebo inštitúcia, ktorá by „vynašla“ sviatky, keďže organicky vzišli zo spoločenského a kultúrneho života ľudí.
Sviatky majú v mnohých prípadoch náboženské korene a počas histórie sa začlenili do kultúrneho a spoločenského života. Iné sviatky môžu byť národnými oslavami, ktoré oslavujú založenie alebo nezávislosť krajiny, alebo môžu vychádzať z tradičných zvykov a osláv, ktoré sa časom stali oficiálnymi sviatkami.
Naplánuj si dovolenku počas voľných dní
Prvý zaznamenaný prípad zriadenia sviatku na počesť udalosti sa datuje do starovekého Ríma za vlády Júlia Caesara, keď vyhlásil 12. júl za narodeniny svojej patrónky bohyne Venuše (Aphrodite). Prvým kresťanským sviatkom bola Veľkonočná nedeľa, ktorú vyhlásil pápež Gregor III. v roku 731 na pamiatku Ježišovho zmŕtvychvstania.
V súčasnosti, či už ide o Vianoce, Veľkú noc, Turíce alebo Nový rok , všetci sa tešíme na extra dni voľna, na možnosť predĺžiť si dovolenku a tráviť viac času so svojimi blízkymi a priateľmi. A plánovanie dovoleniek, rodinných výletov aj času stráveného oddychom a relaxom je oveľa jednoduchšie ak máme prehľad o dňoch voľna, ktoré sú pred nami.
Niektoré štátne sviatky v roku 2025 pripadajú na víkendy, no mnohé z nich ponúkajú možnosť predĺženého víkendu. A samozrejme, sú tu ešte školské prázdniny v roku 2025.
Štátne sviatky a voľné dni v roku 2025
Slovensko má aktuálne šesť štátnych sviatkov, spomedzi ktorých nie je dňom pracovného pokoja deň Ústavy Slovenskej republiky 1. septembra a ani Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu 28. októbra. Okrem toho je desať dní, ktoré sú dňami pracovného pokoja.
1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky (streda)
Význam: Prvý deň roka je vždy spojený s oslavami Nového roka, ale 1. januára si na Slovensku pripomíname aj vznik samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, po pokojnom rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky. Pre Slovákov je to významný medzník, ktorý zdôrazňuje ich národnú identitu a samostatnosť.
História: Po páde komunizmu v roku 1989 sa Československo transformovalo na demokratický štát. Rozdielne predstavy o smerovaní krajiny viedli k dohode o rozdelení. Samostatnosť Slovenska bola oficiálne vyhlásená 1. januára 1993.
6. január – Zjavenie Pána – Traja králi (pondelok)
Význam: Tento kresťanský sviatok pripomína príchod troch mudrcov (kráľov) k Ježišovi v Betleheme, ktorému odovzdali dary – zlato, kadidlo a myrhu.
História: Sviatok má korene v ranom kresťanstve. V ľudových tradíciách sa spája aj s požehnaním domácností – v niektorých oblastiach sa nad dvere kriedou písali písmená C+M+B (Christus Mansionem Benedicat – Kristus požehnaj tento dom).
18. apríl – Veľký piatok
Význam: Veľký piatok je spomienkou na ukrižovanie a smrť Ježiša Krista. Je dňom pokánia a rozjímania pre kresťanov na celom svete.
História: Tento sviatok má svoje miesto už v ranokresťanských tradíciách a pripomína dramatické udalosti, ktoré predchádzali zmŕtvychvstaniu Ježiša. Na Slovensku je Veľký piatok štátnym sviatkom od roku 2017.
21. apríl – Veľkonočný pondelok
Význam: Veľkonočný pondelok je oslavou Kristovho zmŕtvychvstania. Na Slovensku je však známy aj vďaka ľudovým tradíciám, ako je šibačka a oblievačka.
História: Kresťanské korene sviatku siahajú do obdobia prvých storočí po Kristovi. Slovanské zvyky spojené s vodou a korbáčmi však majú starobylé pohanské korene a symbolizujú plodnosť a zdravie.
1. máj – Sviatok práce (štvrtok)
Význam: 1. máj je v mnohých krajinách štátnym sviatkom, známym ako „Sviatok práce“. Tento deň má dlhú históriu ako medzinárodný deň robotníckeho hnutia a často sa oslavuje ako sviatok za práva pracujúcich a sociálnu spravodlivosť.
História: Sviatok má svoj pôvod v USA. 1. mája 1886 vyzvali obchodné a robotnícke odbory na niekoľkodňový generálny štrajk. Cieľom štrajkov bolo presadiť 8-hodinový pracovný deň a lepšie pracovné podmienky. Bojovali o to už od 60. rokov 19. storočia – no neúspešne. Na Slovensku a v Európe sa 1. máj spája aj s oslavami jari – stavanie májov je tradičným symbolom vitality a mladosti.
8. máj – Deň víťazstva nad fašizmom (štvrtok)
Význam: Tento deň pripomína kapituláciu nacistického Nemecka v roku 1945 a koniec druhej svetovej vojny v Európe.
História: Druhá svetová vojna bola najničivejším konfliktom v dejinách. Deň víťazstva nad fašizmom je významný pre celé Slovensko, ktoré počas vojny utrpelo obrovské straty, ale zároveň sa aktívne zapojilo do protifašistického odboja.
5. júl – Sviatok sv. Cyrila a Metoda (sobota)
Význam: Oslava vierozvestcov Cyrila a Metoda, ktorí priniesli na Veľkú Moravu kresťanstvo a písmo hlaholiku.
História: Bratia Cyril a Metod prišli na Veľkú Moravu v roku 863 na pozvanie kniežaťa Rastislava. Ich misia nielen šírila kresťanstvo, ale aj položila základy slovanskej kultúry. Tento sviatok je na Slovensku štátnym sviatkom od roku 1990.
29. august – Výročie Slovenského národného povstania (piatok)
Význam: Pripomína začiatok Slovenského národného povstania v roku 1944 – jedného z najväčších protifašistických odbojov v Európe.
História: SNP vypuklo 29. augusta 1944 a trvalo do októbra, kedy ho Nemci porazili. Vyžiadalo si 10- až 15-tisíc obetí. Povstanie symbolizuje boj Slovákov za slobodu a demokratické hodnoty.
15. september – Sedembolestná Panna Mária (pondelok)
Význam: Sviatok je zasvätený patrónke Slovenska, Sedembolestnej Panne Márii.
História: Uctievanie Panny Márie Sedembolestnej má korene v 13. storočí. Na Slovensku nadobudla veľký význam vďaka pútnickému miestu v Šaštíne, kde veriaci každoročne navštevujú baziliku Sedembolestnej Panny Márie, ktorej stavba sa začala v roku 1736 a je spätá so sochou Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Jej uctievanie povolil v roku 1732 arcibiskup Imrich Esterházi. Za baziliku minor bol chrám vyhlásený v roku 1964. Sviatok bol vyhlásený za štátny v roku 1994.
1. november – Sviatok všetkých svätých (sobota)
Význam: Katolícka cirkev si v tento deň pripomína všetkých svätých – známych a kanonizovaných, ako aj všetkých, ktorí žili a obhajovali svoju vieru v skrytosti, hlásali kresťanské posolstvo a neboli oficiálne prijatí do kruhu svätých.
História: Už v 4. storočí sa v prvú nedeľu po Turícach slávil „Pánov deň všetkých svätých“. Táto slávnosť východnej cirkvi siaha až k Jánovi Zlatoústému a slávila sa na počesť všetkých mučeníkov, ktorí boli prenasledovaní a zabíjaní pre svoju kresťanskú vieru. Sviatok svätých sa ďalej rozvíjal aj v 7. storočí. 13. mája 609 (alebo 610) pápež Bonifác IV. zasvätil Panteón v Ríme Panne Márii a všetkým mučeníkom (lat. „Sancta Maria ad Martyres“).
Pápež Gregor III. v 8. storočí rozšíril sviatok o všetkých svätých a stanovil dátum pre mesto Rím na 1. novembra. V nasledujúcich rokoch sa sviatok na pamiatku svätých rozšíril po celej západnej cirkvi a pápež Gregor IV. oficiálne stanovil dátum Sviatku všetkých svätých v cirkevnom kalendári v 9. storočí. Tradícia zapaľovania sviečok na hroboch sa na Slovensku udomácnila až v stredoveku.
17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu (pondelok)
Význam: Sviatok pripomína Nežnú revolúciu v roku 1989, ktorá viedla k pádu komunizmu.
História: 17. novembra 1989 sa v Prahe uskutočnila demonštrácia študentov, ktorá sa stala symbolom začiatku demokratických zmien. Pre Slovákov je to pripomienka boja za slobodu, ktorá ukončila obdobie totality.
24. december – Štedrý deň, 25. december – Prvý sviatok vianočný, 26. december – Druhý sviatok vianočný (streda, štvrtok, piatok)
Význam: Vianoce sú tradičným kresťanským sviatkom, kedy sa oslavuje narodenie Ježiša Krista. 24. december sa nazýva Štedrý večer a je predvečerom „oficiálnych“ Vianoc. Na Slovensku sa aj darčeky tradične dávajú 24. decembra, nie je to však štátny sviatok. Historicky sa nedá dokázať, kedy presne sa Ježiš narodil. Ani rok, ani presný deň. Dátumom sa preto podľa hrubých odhadov v priebehu rokov stanovil 25. december ako deň jeho narodenia. 26. december je tiež štátnym sviatkom a dňom, kedy kresťania slávia sviatok svätého Štefana.
História: Biblia nespomína dátum Kristovho narodenia. Všetko, čo sa v nej uvádza, je Máriino nepoškvrnené počatie a skromné okolnosti narodenia. Sám Boh si vraj vyvolil Pannu Máriu, aby mu porodila jediného syna. Po tom, čo sa dozvedel o tehotenstve, si Máriin snúbenec, tesár Jozef, Máriu už nechcel vziať. Potom sa mu však vo sne zjavil anjel a povedal mu, že sa nemá čoho báť.
Aby sa mladomanželia zúčastnili sčítania ľudu, vydali sa na dlhú a namáhavú cestu do Betlehema. Nával návštevníkov mesta spôsobil, že Jozef a jeho tehotná manželka nemohli nájsť ubytovanie. Majiteľ hostinca sa napokon nad oboma zľutoval a dovolil im prenocovať vo svojej stajni. Tam Mária porodila Božieho Syna. Uložila ho do jaslí, kým anjeli spievali a na oblohe stúpala jasná hviezda.
Historici sa nezhodujú v tom, prečo sa 25. december spája s narodením Krista. Je však známe, že kresťanská cirkev v Ríme slávila Vianoce v tento deň už v roku 336 nášho letopočtu, čo sa zhodovalo s rímskym roľníckym sviatkom Saturnalia, ktorý sa slávil na počesť Saturna v deň zimného slnovratu.
Naplánuj si dovolenku počas voľných dní
Školské prázdniny v roku 2025
Pre rodiny s deťmi sú školské prázdniny dôležitým obdobím na plánovanie dovoleniek alebo výletov. Aj v roku 2025 sú jarné prázdniny rozdelené podľa krajov, čo umožňuje flexibilnejšie plánovanie.
Prehľad školských prázdnin
- Vianočné prázdniny (do 6. januára)
Začínajú koncom decembra 2024 a končia 6. januára 2025. Prvý voľný deň roka pre žiakov je tak 6. január (pondelok). - Jarné prázdniny
Tieto prázdniny sú rozdelené podľa krajov: Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj: 17. – 21. februára (pondelok – piatok) – Košický a Prešovský kraj: 24. – 28. februára (pondelok – piatok) Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj: 3. – 7. marca (pondelok – piatok) - Veľkonočné prázdniny (17. – 22. apríla)
Začínajú vo štvrtok a končia po Veľkonočnom pondelku v utorok. - Letné prázdniny (1. júl – 1. september)
Dva mesiace voľna pre školákov. Ideálne obdobie na dovolenky a rodinné výlety. - Jesenné prázdniny (29. – 30. októbra)
Tieto prázdniny pripadajú na stred týždňa, čo umožňuje rodičom spojiť ich s víkendom. - Vianočné prázdniny (23. december 2025 – 6. január 2026)
Začínajú tesne pred Vianocami a trvajú až do Troch kráľov v roku 2026.
Naplánuj si dovolenku počas voľných dní
Prehľad všetkých sviatkov a voľných dní v roku 2025 v kocke
DÁTUM | SVIATOK | DEŇ |
---|---|---|
1. január | Deň vzniku Slovenskej republiky | streda |
6. január | Zjavenie Pána (Traja králi) | pondelok |
18. apríl | Veľký piatok | piatok |
21. apríl | Veľkonočný pondelok | pondelok |
1. máj | Sviatok práce | štvrtok |
8. máj | Deň víťazstva nad fašizmom | štvrtok |
5. júl | Sviatok sv. Cyrila a Metoda | sobota |
29. august | Výročie SNP | piatok |
15. september | Sedembolestná Panna Mária | pondelok |
1. november | Sviatok všetkých svätých | sobota |
17. november | Deň boja za slobodu a demokraciu | pondelok |
24. december | Štedrý deň | streda |
25. december | Prvý sviatok vianočný | štvrtok |
26. december | Druhý sviatok vianočný | piatok |
Školské prázdniny 2025 v kocke
DÁTUM | PRÁZDNINY | DNI |
---|---|---|
do 6. januára | Vianočné prázdniny | pondelok |
17. február – 21. február | Jarné prázdniny (Banskobystrický, Žilinský, Trenčiansky kraj) | pondelok – piatok |
24. február – 28. február | Jarné prázdniny (Košický, Prešovský kraj) | pondelok – piatok |
3. marec – 7. marec | Jarné prázdniny (Bratislavský, Nitriansky, Trnavský kraj) | pondelok – piatok |
17. apríl – 22. apríl | Veľkonočné prázdniny | štvrtok – utorok |
1. júl – 1. september | Letné prázdniny | pondelok – nedeľa |
29. október – 30. október | Jesenné prázdniny | streda – štvrtok |
23. december – 6. január 2026 | Vianočné prázdniny | utorok – utorok |
Naplánuj si dovolenku počas voľných dní
Otváracia doba obchodov a nákupných centier počas sviatkov 2025
- Výnimky: Niektoré zariadenia môžu byť otvorené aj počas sviatkov, ako napríklad čerpacie stanice, lekárne, nemocnice, predajné automaty a iné zariadenia poskytujúce základné služby.
- Víkendy: Pokiaľ sviatok pripadá na víkend, obchody budú mať rovnaký režim ako v bežné dni štátneho sviatku (zatvorené).