Hévíz je už stovky rokov známym kúpeľným mestom len na skok od Balatonu. Je to miesto so špecifickou mikroklímou – jednou z jeho zvláštností je tajomný opar, ktorý jazero doslova zahaľuje a druhou sú rozprávkovo krásne lekná na hladine jazera.
O blahodarných účinkoch liečivej vody jazera vedeli už Rimania, no skutočnými kúpeľmi sa Hévíz stal až vďaka aktivite Festeticsovcov – prvú kúpeľnú budovu nad jazerom Hévíz dal postaviť gróf György I. Festetics (1755-1819). Vrchol svojej popularity dosiahli Kúpele jazero Hévíz v období medzi dvoma svetovými vojnami, kedy sa tu otočili tisíce návštevníkov kvôli liečebnej terapii založenej na jazere. Spolu s kúpeľmi sa neustále rozširovalo aj mesto samotné a v súčasnosti je po hlavnom meste Budapešť druhým najobľúbenejším mestom v Maďarsku.
Obsah článku
Kúpele Jazero Hévíz ako dovolenkový cieľ, alebo kde sa ubytovať
Značná časť príjmov mesta pochádza z cestovného ruchu a ako v jednom z najobľúbenejších miest v Maďarsku tu ročne prenocuje milión hostí. Ide o svetovo najznámejšie maďarské kúpeľné letovisko a turistické centrum, veľmi obľúbené medzi cestovateľmi.
Jazero je najväčším prírodným termálnym jazerom na svete a jeho voda lieči širokú škálu chorôb. Neslúži však len na terapiu či rehabilitáciu, ale aj na relax a oddych. A navyše, Hévíz ponúka aj nespočetné množstvo kultúrnych programov a na návštevníkov z domova i zo zahraničia čaká s pestrou ponukou reštaurácií, pubov a kaviarní. Mesto je veľmi bohaté aj na možnosti ubytovania. Tu sú niektoré z nich.
1. Hotel Ensana Thermal Hévíz ****
📌 Adresa: Hévíz, Kossuth Lajos u. 9, 8380 Maďarsko
4-hviezdičkový superior kúpeľný a wellness hotel Ensana Thermal Hévíz s vlastným liečebným centrom a wellness a beauty programami sa nachádza 600 metrov od jazera. Tradičné liečebné kúry na reumatické ochorenia a kozmetické programy: všetko tu nájdete pod jednou strechou. Miesto je vhodné pre ozdravnú kúru v ktoromkoľvek ročnom období.
Info a recenzie portálov
- Hodnotenie na Booking.com – 8,7 z 10 od viac ako 4819 návštevníkov
- Hodnotenie na Google – 4,6 z 5 od viac ako 1960 návštevníkov
2. Lotus Therme Hotel & Spa Hévíz *****
📌 Adresa: Hévíz, Lótuszvirág u. 1, 8380 Maďarsko
Len pár minút chôdze od najväčšieho európskeho jazera s prírodnou termálnou vodou v Hévíze, uprostred 17-hektárového parku, sa nachádza jediný 5-hviezdičkový wellness a spa hotel v Hévíze Lotus Therme Hotel & Spa, v ktorom na hostí čaká nielen luxusné ubytovanie, ale aj jedinečné wellness a liečebné služby.
Vonkajšie a vnútorné bazény, termálne kúpele, jacuzzi, saunový svet a úžasná soľná jaskyňa zo soli z Mŕtveho mora to všetko máte v hoteli k dispozícii. A ak chcete vyskúšať svetoznámu kúpeľnú kúru, na požiadanie vám špecialisti hotela vytvoria liečebný plán šitý na mieru práve vám.
Info a recenzie portálov
- Hodnotenie na Booking.com – 8,9 z 10 od viac ako 1082 návštevníkov
- Hodnotenie na Google – 4,6 z 5 od viac ako 1503 návštevníkov
3. Ensana Thermal Aqua ****
📌 Adresa: Hévíz, Kossuth Lajos u. 13, 8380 Maďarsko
Prvý „all-inclusive“ kúpeľný hotel v Hévíze – hneď vedľa jazera. Nechajte sa rozmaznávať termálnou minerálnou vodou jazera a jeho revitalizujúcim bahnom a pochutnávajte si na pôsobivom výbere v ponuke „all inclusive“ – jedlá sú primárne určené pre vyznávačov zdravého životného štýlu.
A keďže šťastné deti znamenajú pohodových rodičov, najmenších hostí hotela čaká fantastický bazénový svet, detský bazénik, herňa, rozsiahly park a akčný zábavný program.
Info a recenzie portálov
- Hodnotenie na Booking.com – 8,7 z 10 od viac ako 3085 návštevníkov
- Hodnotenie na Google – 4,5 z 5 od viac ako 2689 návštevníkov
Termálne kúpele Hévíz kedysi…
História a vývoj mesta Hévíz sa prelína s unikátnym prameňom, ktorý je najväčším prírodným termálnym jazerom na svete. Prvú kúpeľnú budovu, ktorá mala ešte obdĺžnikový pôdorys a pozostávala z dvoch častí, postavil nad jazerom v roku 1795 statkár, gróf György I. Festetics.
Výskyt bielych lekien v jazere (v roku 1898 boli doplnené o ďalšie indické druhy) sa prvýkrát spomína v správe z roku 1818.
Smrťou Györgya Festeticsa v roku 1819 sa rozvoj kúpeľov na dlhé desaťročia zastavil. Zlom nastal až v roku 1858, keď na západnej strane jazera postavili bezplatný kúpeľný dom, začalo sa so zalesňovaním okolia jazera a modernizovali sa existujúce kúpeľné budovy.
Počas vojnových rokov bol Hévíz nielenže navštevovaný, ale mohol sa chváliť neustále „plným domom“. Hoci časť kúpeľov obsadili ranení vojaci, väčšiu časť stále využívali hostia túžiaci po oddychu a relaxe. V roku 1942 politika preformovala klientelu a počet hostí z cudziny klesal.
Začiatkom roku 1944 sa publikovali o živote v Hévíze články, ktoré vôbec nevzbudzovali dojem, že svet je vo vojne, pretože sa tu konali koncerty, kultúrne vystúpenia, Anna- bály. Počas nemeckej okupácie sa však hotely v Hévíze zmenili na vojenské nemocnice a fungovali tak aj počas sovietskej okupácie. V roku 1948 bolo Hévízfürdő znárodnené a o rok neskôr prešli do majetku štátu aj služby cestovného ruchu.
Štátna liečebná nemocnica Hévíz bola založená v roku 1952 a na vtedajšie pomery najmodernejšie Termálne kúpalisko bolo dokončené v 60. rokoch. V 70. rokoch 20. storočia bolo potrebné zrenovovať jeho drevenú nadstavbu. Budovy boli tak prestarnuté, že sa rozhodli pre ich kompletnú prestavbu. Nové stavby sú už z rakúskeho smrekovca, ktorého odolnosť voči vode je známa – príkladom sú Benátky, ktoré stoja na milióne stĺpov zo smrekovca.
Rok 1986 bol smutný, pretože centrálne budovy a zdravotnícke jednotky sa stali obeťami požiaru. V roku 1988 začali s rekonštrukciou, ktorá trvala tri roky. Vytvorila sa osemuholníková rozvodná časť, dva zo štyroch bazénov, ktoré sa odtiaľto otvárajú dostali prekrytie (a slúžia návštevníkom dodnes).
Tajomstvo jazera Hévíz
Zaujímavosťou jazera je, že jeho priemerná teplota je v lete 33-35 stupňov a ani v zime neklesá pod 20 stupňov. Jazero udržiava teplé už spomínaný opar a ochranný les okolo jazera. Dlho sa nevedelo, aký prameň horúcej vody napája kúpele. Tipovali, že zdroj je v severnej tretine jazera.
V roku 1908 sa potápači pozvaní z Fiume ponorili do hlbín jazera prvýkrát, no pre extrémnu teplotu dosiahli len 22 metrov. Odtiaľ vyniesli vzorky na analýzu. Veľký výskum sa uskutočnil až oveľa neskôr, v roku 1972, keď potápači našli zdroj v hĺbke 38,5 metra a objavili aj to, že termálna voda v Hévíze má dvojitý pôvod. V skutočnosti sa 40-stupňová voda dostáva na povrch zmiešaním dvoch prameňov rôznych teplôt, z ktorých blahodarných účinkov môžeme profitovať aj v súčasnosti.
… a Termálne kúpele Hévíz dnes
Jazero s rozlohou 4,6 ha, (presne 46 350 m2) s hĺbkou prameňa 38,5 metra je napájané prameňom obsahujúcim síru, rádium a minerály, ktorý vďaka výdatnému prietoku vody do 72 hodín úplne vymení vodu v jazere. Voda je rovnako bohatá na rozpustené a plynné látky, spája v sebe priaznivé vlastnosti uhličitých, sírnatých, vápenatých, horečnatých a hydrogénuhličitanových liečivých vôd.
Na vodnú plochu jazera by sa zmestilo až 6 a pol futbalového ihriska. Prietok vody zdroja je zhruba 410 litrov za sekundu. Vyvierajúca voda má okolo 40°C, no vzhľadom na ročné obdobie a počasie na vodnej hladine má v najchladnejšom období okolo 24°C a v letných mesiacoch môže dosiahnuť až 38°C.
Pri jazere sa stretávajú tri geohistorické epochy a spolu poskytujú všetko, čo sa dá v liečiteľstve využiť: termálna krasová voda uložená v panónskych vápencoch vyviera na lúke z doby ľadovej a jej zásoba pochádza z triasového dolomitu geologického stredoveku. Dolomit poskytuje protizápalový vápnik a horčík upokojujúci nervy, vazodilatačná kyselina uhličitá pochádza z vápenca a robí pokožku zamatovou.
Vzácne plyny prítomné v neškodných, ale stále účinných, množstvách prinútia nadobličky a štítnu žľazu k produkcii hormónov, takže v prípade ochorenia kĺbov a osteoporózy si pacient môže zlepšiť stav vlastnými prirodzenými hormónmi.
Vplyvom spolupôsobenia termálnej vody a niekoľko metrov hrubej rašeliny pokrývajúcej dno jazera vzniká bahno, v ktorom sa sústreďujú všetky chemické látky liečivej vody, čím sa znásobuje jej účinok. Rašelina tiež obsahuje zlúčeniny blízke pohlavným hormónom, ktoré normalizujú menštruáciu a zlepšujú potenciu. Najdôležitejšou účinnou látkou liečivej vody a liečivého bahna je síra, ktorá je prírodným liekom na kĺbové ochorenia.
Biofyzikálne indiferentná teplota jazera takmer nezaťažuje srdce a krvný obeh, kúpanie vo vzpriamenej polohe zlepšuje pohyblivosť a krvný obeh a uvoľňuje bolestivé svalové kŕče. Veľká vodná plocha zvyšuje účinok slnečného ultrafialového žiarenia a „parná zátka“ filtruje škodlivé lúče.
Liečivá voda a liečivé bahno z desaťtisíc rokov starého Panónskeho mora sú spolu s komplexnou fyzikálnou terapiou vhodné na liečbu všetkých reumatických a pohybových ochorení. Pri kúrach sa bahno používa vo forme bahenných zábalov.
Zaujímavý, a v Maďarsku takmer ojedinelý, je pohľad na jazero v zime, keď sa na hladine vytvorí „parná čiapka“ zo zrážajúcej sa pary. Tento opar zabraňuje ochladzovaniu vody a zároveň vytvára prirodzené inhalátorium. Sírovodík a rádium, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu, majú pri vdýchnutí liečivý účinok: revitalizujú unavené hlasivky.
Otváracie hodiny
Kúpele jazero Hévíz majú otváracie hodiny závislé od sezóny:
- Letná sezóna (27. máj – 8. september):
- Otvorené od 8:30 do 18:00 (pokladňa), areál do 19:00.
- Mimosezóna (9. september – 6. október a 25. marec – 26. máj):
- Otvorené od 9:00 do 17:30, areál do 18:30.
- Zimné sviatky:
- 24. december: otvorené od 9:00 do 14:00, 31. december: otvorené od 9:00 do 16:00, 1.január: otvorené od 11:00 do 17:30
Cenník vstupného
Ceny vstupeniek sa líšia v závislosti od dĺžky pobytu aj veku návštevníkov:
3-hodinové vstupenky
- Dospelí: 4 500 HUF ≈ 11 EUR
- Seniori (nad 60 rokov): 4 000 HUF ≈ 9,78 EUR
- Študenti: 4 000 HUF ≈ 9,78 EUR
- Deti (6-14 rokov): 2 400 HUF ≈ 5,87 EUR
- Skupinový vstup (20+ osôb): 4 000 HUF ≈ 9,78 EUR
Celodenné vstupenky
- Dospelí: 7 500 HUF ≈ 18,33 EUR
- Seniori/Študenti: 7 000 HUF ≈ 17,11 EUR
- Deti (6-14 rokov): 3 600 HUF ≈ 8,8 EUR
Deti do 6 rokov: zdarma.
Kombinované rodinné vstupné (min. 3 osoby, vrátane aspoň 1 dieťaťa)
- Dospelí: 7 000 HUF/osoba ≈ 17,11 EUR
- Seniori/Študenti: 6 000 HUF/osoba ≈ 14,67 EUR
- Deti (6-14 rokov): 3 600 HUF/osoba ≈ 8,8 EUR
Doplnkové lístky
- +1 hodina k 3-hodinovej vstupenke: 1 800 HUF ≈ 4,4 EUR
- Predĺženie na celý deň: 3 600 HUF ≈ 8,8 EUR
- Wellness doplnok: 3 300 HUF ≈ 8,06 EUR
- Poplatok za prekročenie času (30 minút): 1 000 HUF ≈ 2,44 EUR
Špeciálne vstupenky
- 2 hodiny pred záverečnou: 3 600 HUF ≈ 8,8 EUR
- lístok pre návštevu(bez kúpania, max. 30 min.): 1 900 HUF ≈ 4,64 EUR (+ 3 000 HUF kaucia)
Tipy na výlety v okolí
Rákóczi utca je pešia ulica kúpeľov plná kaviarní a cukrární a je ako stvorená pre príjemnú prechádzku. Ak by ste chceli ochutnať miestne chute, navštívte známy Termelői Piac (trh), ktorý navodzuje atmosféru starých čias a otvára sa v utorok, štvrtok a sobotu v areáli za veľkým parkoviskom v Hévíze. Za sprievodu autentickej hudby sa môžete stretnúť s výrobkami včelárov, producentov nakladanej zeleniny a ovocných štiav, či predajcov syrov a zeleniny. Čakajú na tých, ktorí by chceli ochutnať domáce pečivo ale aj na tých, ktorí hľadajú ručne vyrábané mydlá.
Navštívte aj zbierku múzea Hévíz, ktorá dáva nahliadnuť do minulosti kúpeľného mesta a pripomína históriu miestneho lekárstva, kostol Ducha Svätého, ktorý symbolizuje 7 darov Ducha Svätého, či známu fontánu Nymphae pred radnicou. Mestská časť Egregy je známa svojimi vínami, preto určite nevynechajte ochutnávku v niektorej z miestnych pivníc.
- Hotel Ensana Thermal Hévíz – 600 metrov od známeho termálneho jazera. Rozsiahle wellness centrum. Obľúbený hotel.
- Lotus Therme Hotel & Spa Hévíz – neďaleko jazera Hévíz, tradičné hévízske procedúry, niekoľko bazénov, vírivka a rôzne sauny, strážené parkovisko.
- Ensana Thermal Aqua **** – termálne jazero Hévíz je 1.1 km ďaleko, wellness centrum, termálne bazény a sauny.
- Hotel Ágnes *** – len 800 m od termálneho jazera s neobmedzeným wellness, masážou a raňajkami + zľavy
- Hotel Europa Fit Hévíz **** – 750 metrov od termálneho jazera Hévíz, na pokojnom mieste, bazény, sauny, procedúry.