Chorvátske pobrežie je nádherné. Jeho priezračné vody zelenajúce sa pobrežie vytvárajú jasný obraz toho, ako by to mohlo vyzerať v raji. Chorvátske ostrovy ponúkajú neopakovateľnú atmosféru, dokonalý relax aj nezabudnuteľné zážitky, a to všetko zabalené v úhľadnej dovolenkovej krabičke. Takmer všetky sú svojím spôsobom veľkolepé a ktorý z nich je pre vás ten pravý, bude závisieť výlučne od typu dovolenky, ktorú hľadáte.
Tempo života sa na ostrovoch veľmi líši, najmä v lete, keď sa tradičné hotspoty ako Brač, Hvar alebo Vis stávajú vibrujúcim a živým „chaosom“. Existuje však aj veľa menej navštevovaných ostrovov, ktoré si zachovávajú svoj tichý, neuponáhľaný rytmus a pokojnú atmosféru aj počas vrcholnej sezóny.
Jedinou konštantou, ktorú nájdete všade, kam pôjdete je, že voda je úžasne priezračná, pláže nádherné a miestne jedlo delikátne! Naozaj si nemôžete vybrať zle, bez ohľadu na to, kde skončíte. Toto sú najkrajšie ostrovy v Chorvátsku.
Obsah článku
1. Ostrov Vis
Ak ste fanúšikom filmu Mamma Mia, tento ostrov zaručene poznáte, keďže sa tu mnoho jeho scén natáčalo. A možno viete aj to, že takmer počas celého 20. storočia bol ostrov pre turistov nedostupný, pretože sa tu nachádzala juhoslovanská námorná základňa a od turizmu sa výrazne odrádzalo.
Ale, ako vždy, všetko zlé je na niečo dobré a práve vďaka dlhej absencii turizmu na ostrove, Vis ešte aj dnes ponúka skutočný autentický zážitok z chorvátskeho ostrovného života. Malebnejšie to už ani nemôže byť a miestni obyvatelia, ktorí unikli negatívam masovej turistiky, sú obzvlášť pohostinní.
Vis má dve hlavné osídlenia Vis a Komiža. Obe sú známi svojimi rybárskymi tradíciami a námorníckou históriou a len málokto z domácich dokázal opustiť ostrov, pretože je to naozaj raj. Pochopíte, keď navštívite pláže ako Srebrna, Stončica, Zaglava a Stiniva.
Malé B&B, niekoľko dobrých reštaurácií a množstvo outdoorových a vodných aktivít robia z Visu dokonalú rodinnú destináciu. Ak máte čln, môžete navštíviť aj geopark súostrovia Vis, skupinu ostrovov pod ochranou UNESCO, ktorá zahŕňa Vis, Biševo, Sveti Andrija, Brusnik, Jabuka a Palagruža. Sú to najodľahlejšie ostrovy v Chorvátsku a majú fascinujúcu geologickú históriu. Jednou z najnavštevovanejších destinácií skupiny je Biševo, ktorého Modrá jaskyňa je krásnou prírodnou lokalitou.
2. Ostrov Brač
Brač, tretí najväčší jadranský ostrov, má bohatú kultúrnu históriu a malebnú krajinu, ktorá produkuje olivové oleje a vína s chráneným pôvodom. Brač je ľahko dostupný trajektmi a katamaránmi zo Splitu, Hvaru a Dubrovníka a má dokonca aj malé letisko v meste Bol, z ktorého sa lieta do/z Chorvátska, Rakúska, Talianska a Slovenska a patrí jednoznačne medzi najlepšie ostrovy v Chorvátsku pre dovolenku.
Turisti zvyčajne uprednostňujú pobyt v Bole, kde sa nachádza pláž Zlatni Rat (Zlatý roh). Táto neuveriteľná pláž je tak známym symbolom nielen Brača, ale aj celého Chorvátska, že sa často používa na plagátoch na propagáciu cestovného ruchu pre celú krajinu. Takéto piesočné pláže sú v Chorvátsku zriedkavé. Keď vietor a more robia svoju prácu, uvidíte, ako sa špička pláže pohybuje a mení tvar.
Bračský biely kameň sa využíva v mnohých ikonických budovách (Diokleciánov palác v Splite, Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, budova parlamentu vo Viedni a dokonca aj Biely dom vo Washingtone). Niet divu, že na Brači nájdete aj sochársku akadémiu, ktorej majstri kamenári učia študentov ako používať tento snehobiely kameň.
Na južnej strane ostrova nájdete jaskyne, zátoky a cyprusové lesy siahajúce až k moru, kde si môžete užiť samotu aj v rušných letných mesiacoch. Púšť Blaca je zaujímavým miestom na návštevu so svojím starobylým kláštorom skrytým pod útesmi.
Medzi ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, patrí Sutivan, Pučišća, Postira. Nachádza sa tu aj najvyšší vrch všetkých chorvátskych ostrovov Vidova Gora. Z jeho vyhliadky (dostupnej autom alebo pešo) môžete obdivovať okolité more, ako aj pastorálne vnútrozemie Brača s dedinkami zameranými na poľnohospodárstvo. K niektorým z nich sa z vyhliadky dostanete pešo a prechádzku cez ne vrelo odporúčame.
3. Ostrovy Brijuni
Súostrovie Brijuni pozostáva zo 14 ostrovov a ostrovčekov pri juhozápadnom pobreží Istrie. Táto oblasť bola v roku 1999 spolu s okolitým morom vyhlásená za národný park. Je to obľúbená turistická destinácia, do ktorej premávajú lode z prístavu Fažana, ktorý sa nachádza neďaleko Puly, najväčšieho mesta na Istrii.
Hlavným ostrovom súostrovia a pravdepodobne jediným, ktorý navštívite, je Veliki Brijun. Okrem úžasného mora a pláží tu nájdete zoologickú záhradu, nálezisko vykopávok dinosaurov, archeologické nálezy a múzeum venované rôznym štátnikom, ktorí tieto ostrovy navštívili.
Ostrov Vanga je totiž oficiálnym letným sídlom chorvátskych prezidentov. Predtým tu bývala vila obdivovaného aj zatracovaného Josipa Broz Tita. Na ostrove často vítal zahraničné delegácie a známe osobnosti. Keďže Juhoslávia mala v rokoch 1960 až 1990 veľa spojení s africkými a ázijskými krajinami, Tito dostal do daru od svojich hostí množstvo exotických zvierat, ktorých potomkovia tu stále žijú. Vláčik v štýle safari vás prevezie po trase, na ktorej uvidíte zebry, slony, lamy a ďalšie zvieratá.
4. Ostrov Hvar
Hvar je svetoznámy a môže sa pochváliť priemernými 2 726 hodinami slnečného svitu ročne. A ako aj očakávate, svetová povesť znamená aj to, že táto ostrovná destinácia sa stala sa tiež veľmi luxusnou a dosť drahou. Vďaka vynikajúcemu trajektovému spojeniu na Brač a Split (denne premáva niekoľko trajektových liniek) je veľmi jednoduché sa sem dostať.
Mesto Hvar je trendovou a high-class destináciou s krásnou stredovekou architektúrou a prvým verejným divadlom v Európe. Chorvátske celebrity, hollywoodske hviezdy a bohatí jednotlivci z celého sveta sem pravidelne zavítajú, aby si užili úžasnú scenériu, príjemnú atmosféru a excelentnú marínu. So stúpajúcou spoločenskou úrovňou a ekonomickými možnosťami hostí mesta však rastú aj ceny, takže váš rozpočet tu bude určite napätý.
Pre tých turistov, ktorí nemajú až tak hlboko do vrecka, staré uličky Stari Grad, Jelsa a Vrboska ponúkajú množstvo pokladov stredovekej stredomorskej architektúry a nádherných pláží. Pri potulkách si určite zaobstarajte voňavé vrecúško levandule (pestovanej práve tu), zásobte sa kvalitným olivovým olejom a vychutnajte si západy slnka s pohárom známych miestnych vín.
Pobrežie Hvaru je posiate peknými stredovekými mestami, zatiaľ čo vnútrozemie je plné malých dediniek, ktoré produkujú základné produkty, ktoré preslávili tento ostrov: levanduľa, olivy a víno. Všetky sú medzinárodne uznávané pre svoju kvalitu.
Poľnohospodárstvo sa sústreďuje hlavne na Starigradskej nížine, ktorá patrí medzi najzachovalejšie poľnohospodárske krajiny v Stredomorí. Stari Grad, čo znamená Staré mesto, je najstarším mestom v Chorvátsku, ktorého počiatky siahajú až do čias gréckych osád. Tento nádherný ostrov spomínal aj Odyseus na svojich legendárnych cestách, čoho sú dôkazom aj grécke archeologické nálezy, ktoré tu boli odkryté.
Náš tip: Najlepšie hotely v Chorvátsku
5. Ostrov Pag
Ak ste sa ešte nerozhodli na aký ostrov v Chorvátsku na dovolenku, našim tipom je práve Pag. Je to veľkolepý ostrov známy svojim ovčím syrom, jahňacinou, olivovníkmi a zložitými čipkovanými textíliami. Je to mesačná krajina z čistej skaly s výhľadom na mohutnú horu Velebit na východe a otvorené more na západe.
Pag je spojený s pevninou na južnej strane mostom neďaleko Ninu. Má tiež trajektovú linku premávajúcu z Prizna (pevnina, neďaleko Senja) do mesta Žigljan a katamarán spájajúci Novalju s Rijekou.
Sever ostrova je známy medzi milovníkmi party a nočného života, ktorí zapĺňajú pláž Zrće. Predtým to bol úplne prázdny úsek pobrežia neďaleko mesta Novalja, dnes je to živé a rušné centrum ostrovnej zábavy.
Trochu na sever je mestečko Lun, malé pokojné miesto, v blízkosti ktorého divoké olivovníky statočne odolávajú vetru, skalnatému terénu aj nájazdom turistov a prinášajú plody už viac ako 2000 rokov! Ak máte záujem dozvedieť sa viac o týchto stromoch, určite nevynechajte prehliadku so sprievodcom, ktorá vás prevedie záhradou Lun Olives.
Milovníkov pláže poteší rad prímorských letovísk na západnej strane ostrova, napríklad v dedinkách Stara Novalja, Mandre a Povljana.
Na Pagu sa vietor Bura, známa morská soľ a slnko miešajú a vytvárajú jedinečné chute pažského jahňacieho mäsa a syra, ktoré sú považované za jedny z najlepších v celom Chorvátsku. Absolútnym epicentrom týchto produktov je vnútrozemská dedina Kolan, ktorá leží na hlavnej ceste spájajúcej sever a juh Pagu.
Samotné mesto Pag je bohaté na náboženskú históriu, kostoly, kláštory a možno tu natrafíte aj na nevšedné historické odevy, na ktorých vyniká slávna pažská čipka. Ide o jedinečné umenie zapísané na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO a je naozaj pôsobivé. Na južnom okraji ostrova sa nachádza Pažská soľná továreň kde sa „biele zlato“ (morská soľ) vyrába už viac ako tisíc rokov.
6. Ostrov Korčula
Korčula je chorvátsky ostrov, ktorý musíte navštíviť. Katamaránom spojený so Splitom a Dubrovníkom a niekoľkými trajektmi, ktoré premávajú medzi ním a Orebićom na pevnine, nebudete mať problém sa sem dostať.
Pri objavovaní Korčuly budete mať občas pocit, že ste sa preniesli späť v čase. Keď sa budete kľukatiť dláždenými uličkami, ani by vás neprekvapilo, keby ste narazili na Marca Pola, ktorý sa narodil na tomto ostrove a žil tu predtým, ako sa presťahoval do Benátok a stal sa známym cestovateľom. Stredoveké tradície stále žijú aj v meste Moreška a môžete tu vidieť aj slávny tanec s mečmi, ktorý vyvoláva spomienky na minulú slávu a hrdinov.
Mesto Korčula je nádherným príkladom ostrovného opevnenia a jeho očarujúce vnútorné uličky pripomínajú Dubrovník. Fakticky, všetko čo je na juh od Korčuly sa dostalo pod silný historický vplyv Dubrovníckej republiky!
Vela Luka je ďalšou obľúbenou destináciou na ostrove. Je to pokojné mesto, kde sa narodilo mnoho chorvátskych umelcov, vrátane kultového speváka Olivera Dragojevića. Zaujímavosťou je, že v jeho pohrebnom sprievod zahŕňal aj stovky veľkých lodí a malých člnov, ktoré putovali zo Splitu do Vela Luky, aby sa definitívne rozlúčili s milovaným spevákom.
Korčula je tiež gastronomickým rajom. Návštevníci ostrova nemôžu vynechať veľkolepé jedlá v množstve špičkových reštaurácií a kvalitné vína Pošip a Grk v miestnych vinárňach.
Náš tip: Najlepšie kempy v Chorvátsku
7. Ostrov Krk
Druhý najväčší chorvátsky ostrov Krk je pevne spojený s pevninou mostom, vďaka čomu je veľmi dobre prístupný. Scenéria ostrova je veľmi rozmanitá a svieža a ostrov má tiež bohatú kultúrnu históriu.
Krk je kolískou chorvátskeho písma. Zamierte do dedinky Jurandvor na južnom cípe ostrova, neďaleko nádherného prímorského letoviska Baška. Môžete tu obdivovať pamiatky hlaholiky a Bašskú kamennú tabuľu a hoci sa aj naučiť písať a čítať stredoveké chorvátske písmo.
Stredoveké staré mesto Krk je bohaté na cirkevné budovy a múzeá a neďaleko, a malom ostrove Košljun, je františkánsky kláštor, ktorý je možné navštíviť iba loďou. Košljun je dostupný z dedinky Punat, ktorá má jednu z najlepších marín na Jadrane.
Je tu veľa turistických stredísk, najmä v severozápadnej časti ostrova, ako Malinska, Njivice, Omišalj a Glavotok. A hoci pláže a more sú nádherné, Krk ponúka aj skvelú turistiku po celom ostrove, kde môžete navštíviť pusté vrcholky kopcov a pokojné olivové chodníky.
Ostrov je známy vďaka olivovému oleju už od staroveku, takže ho musíte ochutnať, no je známy aj vďaka krčskému prosciuttu a krčskej jahňacine. Každé zaručene stojí za ochutnanie. A ak navštívite mesto Vrbnik hore na útese, môžete si vychutnať Žlahtinu, ušľachtilý druh bieleho vína, ktoré je skutočnou pýchou ostrova.
8. Ostrov Rab
Rimanmi pokrstený ako Felix Arba, „Šťastný Rab“, najzelenší ostrov v Kvarnerskom zálive, je miestom, kde neopísateľnej krásy. Mesto Rab pri pohľade z mora vyzerá ako veľká stredoveká galeóna postavená zo svetlého kameňa. Jeho dláždené uličky v spleti stredovekých budov s terakotovými strechami a románskych kostolov, sú za tmy osvetlené blikajúcimi sviečkami.
Toto očarujúce mesto je považované za jedno z najvýznamnejších historických starých miest Chorvátska. Je ohraničené starobylými mestskými hradbami a charakterizujú ho 4 elegantné zvonice, ktoré sa týčia zo starobylých kamenných ulíc. Medzi ďalšie kultúrne zaujímavosti patrí katedrálny kostol Marija Velika a benediktínsky kláštor sv. Andrija. Rab tiež domovom mnohých vibrujúcich barov a reštaurácií – určite ochutnajte rapskú mandľovú tortu, ktorá je unikátom ostrova.
Silnejšie obývané juhozápadné pobrežie má borovicové lesy a pláže, zatiaľ čo severovýchodné pobrežie ostrova je pretkané vysokými útesmi a piesočnatými zátokami, ktoré sa v Chorvátsku vyskytujú len zriedka. Najmä Lopar, je ideálny pre rodiny.
Náš tip: Najkrajšie miesta v Chorvátsku
9. Ostrov Cres
„Žiadny stres na Crese,“ – „No stress on Cres“ znie turistické jingle propagujúce tento ostrov v oblasti Kvarneru na severnom Jadrane. Ak sa chcete dostať preč od zhonu každodenného života, Cres je absolútne bezkonkurenčná voľba. Tento veľký skalnatý ostrov plný krásnych kvetov má viac oviec ako ľudí a je to pokojné miesto, kam sa naozaj dá utiecť. A keď už hovoríme o ovečkách, miestne jahňacie mäso patrí medzi najlepšie v Chorvátsku – rozhodne musíte ochutnať. Výnimočný je aj olivový olej.
Je to najväčší ostrov v Chorvátsku a má výborné spojenie s pevninou častým trajektom (Brestova-Porozina) a so susedným ostrovom Krk (Valbiska-Merag). Môžete sa sem dostať aj katamaránom z Rijeky. Katamarán kotví na malebnom mieste s peknými reštauráciami a dlhou prímorskou promenádou.
Cres je priateľský aj k bicyklom, takže ak si vezmete bicykle alebo si ich prenajmete, je to skvelý spôsob, ako preskúmať ostrov. Cres sa môže pochváliť krásnymi skrytými plážami a zálivmi a má veľa drsných útesov, ktoré sú známe populáciou supa bielohlavého. V strede ostrova sa nachádza sladkovodné jazero Vrna, ktoré je na tak úzkom a dlhom ostrove celkom prekvapivé. Cres je vďaka svojim sladkovodným ložiskám bohatý na flóru a faunu. Dve obzvlášť pozoruhodné atrakcie sú morská jaskyňa Blue Grotto a pláž sv. Sveti Ivan.
Cres je stále do značnej miery neobjavený ostrov a jediné skutočné letné strediská sú v juhozápadnej časti okolo Martinšćice, Miholašćice a Punta Križa.
10. Ostrov Lošinj
Voňavý ostrov Lošinj má špecifickú mikroklímu, ktorá mu dáva mierne teploty a dokonalé prostredie pre husté borovicové lesy, citrusové plody a stredomorské byliny. Má dlhú históriu zdravotného turizmu, a preto dostal prezývku „ostrov vitality“.
Elegantné mesto Mali Lošinj by ste mali urobiť svojou základňou a centrálnym bodom pre vaše aktivity. Je plné vynikajúcich reštaurácií a je aj miestom kultúry, najmä vďaka pokladom, ktoré sa našli v neďalekých vodách. V meste sa nachádza Apoxyomenosovo múzeum, ktoré je venované soche gréckeho atléta, ktorú v roku 1996 našiel turista na dne mora okolo Lošinja.
Bohatú biodiverzitu Lošinja možno objaviť v Lošinjskej voňavej záhrade, očarujúcom mieste s pôsobivým rozsahom vegetácie. Po návšteve záhrady pokračujte vo výlete k veľkolepej vyhliadke Providenca, ktorá sa pýši jedným z najkrajších výhľadov na celom Jadrane. Usadený nad Mali Lošinjom sa budete cítiť ako na korme obrovskej lode plaviacej sa Jadranským morom!
V Lošinji si môžete adoptovať aj delfína: more okolo ostrova je také čisté, že tieto nádherné morské cicavce nazývajú túto oblasť svojim domovom. Združenie z Lošinja delfíny chráni a stará sa o ne, a vy k tomu môžete prispieť symbolickou adopciou delfína.
11. Ostrov Dugi Otok
„Dlhý ostrov“, čo je slovenský preklad Dugi Otok, je dlhý tenký úsek pevniny (dĺžka 45 km), ktorý oddeľuje mnoho menších ostrovov v súostroví Zadar od otvoreného mora. Pri jazde po ostrove budete svedkami neuveriteľných kontrastov a prírodných divov. Tento ostrov, ktorý je so Zadarom spojený trajektmi a katamaránmi, je ľahko dostupný.
Morské útesy na Dugi Otok sa dvíhajú z mora do výšky 160 metrov a urobia dojem na každého, kto sa pod nimi plaví. Ďalšou veľkolepou prírodnou atrakciou je prírodný park Telašćica, ktorý ponúka chránenú zátoku a nádherné a pokojné soľné jazero Mir. Najlepší spôsob, ako sa dostať do Telašćice, sú turistické chodníky, ktoré vás prevedú neuveriteľnou stredomorskou scenériou.
V meste Veli Rat sa nachádza najvyšší maják v Chorvátsku, zatiaľ čo pláž Sakarun bola jednomyseľne ocenená ako jedna z piatich najlepších chorvátskych pláží. Vo všeobecnosti je Dugi Otok skôr rustikálnejším ostrovom, takže ak sem prídete, mali by ste sa pripraviť na relatívne aktívnu a na outdoor zameranú dovolenku.
Pozdĺž celého východného pobrežia ostrova sú roztrúsené malé dedinky, ktoré hrdo zachovávajú ľudové zvyky a tradície, medzi ktorými je obzvlášť zaujímavý festival Sali (Saljske užance), ktorý sa každoročne koná prvý augustový víkend. Užijete si radostný mix hudby, jedla, tradičných vystúpení a inej zábavy počas celého víkendu.
12. Ostrov Mljet
Odľahlý ostrov Mljet je obklopený mystikou, a to aj pre Chorvátov! Tento husto zalesnený ostrov je z väčšej časti pokrytý národným parkom, ktorý zachoval krásu ostrova a ponechal ho do značnej miery nedotknutým. Olivovníky, vinice, slané jazerá Veliko Jezero a Malo Jezero a ostrov Sveta Marija s benediktínskym kláštorom sú v podstate také, aké boli pred stovkami rokov.
Ak vám to znie ako príbeh z gréckych legiend, nie ste ďaleko. O Mljet sa naozaj ako prví zmienili Gréci a na ostrove a v jeho okolí sa našli početné grécke amfory a potopené lode. Na južnom pobreží sa nachádza Odyseova jaskyňa, ktorá je považovaná za miesto, kde sa slávny grécky hrdina zdržiaval po stroskotaní lode.
Mljet je plný malých dediniek so starými rímskymi palácmi, ktoré sú roztrúsené po pobreží Polače. Neskôr boli tieto budovy premenené na rustikálne vily pre taliansku a dubrovnícku šľachtu, ale ich starodávny pôvod je stále zrejmý. Nájdete tu aj ranokresťanské artefakty, a vrch Veliki Gradac je domovom najvýznamnejšieho opevnenia z ilýrskych čias. Ako vidíte, ostrov dýcha históriou.
Mljet nie je nikdy preplnený, dokonca ani v lete, takže je to skvelá voľba pre pokojnú dovolenku. Dostať sa naň je pomerne jednoduché, pretože sem premávajú trajekty z Hvaru, Brača, Korčuly aj Makarskej.