Ostrovy volajú. Krása láka. Pláže s bielym pieskom, ohromujúce samy osebe, a to je len zlomok tejto nádhernej oblasti. Viac ako 7 000 ostrovov a ostrovčekov v Karibskom mori je obdarených týčiacimi sa horami, bujnými dažďovými pralesmi, žiarivo modrými vodami a takmer dokonalým počasím. Nie je žiadnym prekvapením, že približne 100 obývaných ostrovov je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre návštevníkov z celého sveta.
Hoci majú ostrovy veľa spoločného, ich história, prírodné zdroje, topografia a kultúry predstavujú fascinujúce rozdiely. Stáročia vplyvu európskych krajín, Afriky a iných častí sveta vytvorili dnešnú hudbu, umenie, zvyky, jazyky a kuchyňu jednotlivých ostrovov. Na mnohých miestach dobre zachovaná architektúra rozpráva príbeh o minulosti tej ktorej destinácie.
Návšteva Karibiku je pohodlná, s leteckou dopravou na väčšinu ostrovov, zatiaľ čo niektoré vyžadujú lode alebo trajekty – súčasť zábavy z cestovania. Miesta na pobyt siahajú od kurióznych bed-and-breakfasts až po luxusné rezorty a všetko medzi tým. Každý ostrov ponúka inú úžasnú krásu a my vám dnes ponúkneme tipy kam ísť na dovolenku do Karibiku.
Obsah článku
1. Dominikánska republika
📌 Najlepší čas na návštevu: december až apríl
Keď Krištof Kolumbus koncom 15. storočia spozoroval toto karibské pobrežie, mal dobrý dôvod urobiť z neho svoju prvú základňu v Amerike. Pláže žiariace v odtieňoch dúhového striebra a zlata maľujú obraz raja… Strmé hory posiate tropickou džungľou sľubujú vo vnútrozemí ešte väčšiu nádheru…
Dominikánska republika, ktorá zaberá východnú časť ostrova Hispaniola, zdieľanú na západe s Haiti, je geograficky veľmi rôznorodá. Bujné dažďové pralesy sa vypínajú nad rozľahlými púšťami a mangrovovými močiarmi, nad ktorými sa týči rad zasnežených vrcholov vrátane najvyššej hory Karibiku, Pico Duarte.
Táto obrovská rozmanitosť krajiny robí destináciu zrelou na dobrodružstvo a zábavu, či už ide o kitesurfing, canyoning, paragliding, turistiku, potápanie, alebo golf.
Pláže sú nepochybne aktívom číslo jedna Dominikánskej republiky. Od bieleho po čierny piesok, je ich tu viac ako 200 na preskúmanie. Punta Cana, na najvýchodnejšom cípe, má 50 km bieleho pieskového pobrežia – jeden z najdlhších pásov v Karibiku.
Na južnom pobreží je Boca Chica v Juan Dolio obľúbeným letoviskom už od 50. rokov 20. storočia, zatiaľ čo Playa Dorada na Puerta Plata dominuje atlantskému jantárovému pobrežiu. Pre skutočný tropický únik vyskúšajte niektoré z prvotriednych pláží Samany, akou je napríklad pláž Playa Rincon lemovaná útesmi.
2. Barbados
📌 Najlepší čas na návštevu: november až apríl
Barbados je pulzujúci ostrov známy svojimi priateľskými ľuďmi a delikátnym jedlom, najmä rybami. Pláže s bielym pieskom, rozľahlé golfové ihriská alebo bezcolné nákupné centrum nájdete takmer kdekoľvek v Karibiku, no na Barbadose môžete navyše ochutnať horkosladký rum Mount Gay, zatancovať si v rytme hudby calypso alebo si zahrať pólo, či kriket.
Barbados, najvýchodnejší ostrov v Karibiku, žongluje s dvoma rôznymi kultúrami a je preň charakteristická výrazne Bajanská osobitosť. Dokonca aj po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1966 sa ostrov stále drží britských tradícií ako popoludňajší čaj, kriket a konské dostihy. „Ochranné známky“ Karibiku a západnej Afriky sú však viditeľné na ostrovných poliach s cukrovou trstinou, liehovaroch rumu a bujnej krajine.
Všetky pobrežia Barbadosu sa môžu pochváliť malebnými výhľadmi a upokojujúcim oceánskym vánkom, ale medzi pláže, ktoré rozhodne musíte navštíviť, patrí Dover Beach, Bathsheba Beach a pláž s výhľadom na záliv Carlisle. A hoci by ste mohli tráviť všetok svoj čas na plážach, pri objavovaní tohto karibského raja toho nájdete oveľa viac. Tento luxusný ostrov prekypuje úchvatnou architektúrou a vášnivou športovou a party kultúrou.
3. Antigua a Barbuda
📌 Najlepší čas na návštevu: január až marec
Na Antigue nájdete historické miesta, chutnú kuchyňu a živú kultúrnu scénu. Ale najčastejšie je to krása a všestrannosť 365 pláží ostrova, ktoré priťahujú cestujúcich. Máte radi párty na piesku? Hľadáte bezpečné, plytké vody, kde sa vaše deti môžu hrať? Mali by ste záujem preskúmať hĺbku oceánu?
Tento raj na Leewardských ostrovoch má na každý deň v roku jednu pláž. Dajte si však prestávku od piesku a slnka a nájdite si čas aj na návštevu pamiatok Antiguy.
Jej ospalý sesterský ostrov Barbuda pôsobí uvoľnenejším a menej turistickým dojmom. Je známy nedotknutými plážami s ružovým pieskom, krištáľovo čistou vodou, slávnou vtáčou rezerváciou Frigate Bird Sanctuary a jedinečnými jaskyňami. Skutočnosť, že ostrov zostal do značnej miery nerozvinutý, znamená, že na rozdiel od väčšiny karibských ostrovov dokáže ponúknuť skutočný zážitok z „úniku na tropický ostrov“. Patrí medzi najkrajšie karibské ostrovy a destinácie.
4. Turks and Caicos
📌 Najlepší čas na návštevu: november až apríl
Ostrovy Turks & Caicos majú dokonalú protilátku na hektický životný štýl: takmer opustené s oslnivo bielym pieskom, lemovaným trblietavou azúrovou vodou, farebnými koralovovými útesmi, chrumkavými conch frittersmi a ospalou, bezsprostrednou atmosférou.
Turks a Caicos pozostáva zo siete asi 100 ostrovov, ktoré sú všetky nádherné! Iba 8 je obývaných, pričom očarujúce Providenciales alebo „Provo“, ktoré ukrýva množstvo luxusných hotelov, je hlavným turistickým centrom. Jeho úžasná pláž Grace Bay, často označovaná za najkrajšiu na svete, ponúka pokojné, tyrkysové vody, ktoré sú symbolom regiónu.
Uvoľnený Grand Turk je historické a kultúrne jadro (a uzol výletných lodí), čo je najlepšie vidieť v Národnom múzeu Turks & Caicos alebo pozdĺž brehov mesta Cockburn. Objavte jeho históriu, alebo sa vydajte do Middle Caicos, aby ste preskúmali najväčšiu jaskynnú sieť na Karibských ostrovoch. Salt Cay je zas jedným z najlepších potápačských destinácií v Karibiku. Tu môžete preskúmať jeden z najväčších útesových systémov na svete
5. Kuba
📌 Najlepší čas na návštevu: november až apríl
Najväčší ostrov v Karibiku – Kuba ponúka nezabudnuteľný a jedinečný zážitok. Je to ostrov, ktorý útočí na zmysly. Návštevníka privítajú exotické rytmy salsy a rumby rinúce sa z každého rohu a biele pláže lemované palmami, ktoré obklopuje akvamarínové more.
Kuba so svojimi španielskymi a africkými koreňmi je nielen najväčším, ale aj najmenej komercializovaným a najvzrušujúcejším ostrovom v Karibiku. Je to tiež jedna z posledných bášt komunizmu na svete s fascinujúcou modernou históriou. Relatívna politická izolácia zabránila tomu, aby ju premohli turisti, a miestni obyvatelia sú úprimne priateľskí k tým, ktorí sem prídu.
Možno práve izolácia od modernejšieho sveta pomohla zachovať osobitosť kubánskeho prostredia. Kuba je rozhodne pulzujúcim srdcom toho, čomu hovoríme latino, pričom jadrom je hudba, tanec a fiesta. Kubáncov možno opísať ako spoločenských, hlasných, expresívnych, otvorených, srdečných, veľkorysých a mimoriadne priateľských ľudí.
Ponorenie sa do tejto kultúry môže byť vzrušujúcim až neuveriteľným zážitkom, pretože sa zdá, že Kuba sa stratila v čase, niekde v 50. rokoch minulého storočia. Nie sú to len staré americké autá v uliciach, alebo nádherná koloniálna architektúra s olupujúcim sa náterom v starej Havane. Je to pocit, že svet moderného cestovného ruchu z veľkej časti akosi obišiel najväčší karibský ostrov. Je jasné, že teraz je čas ísť.
6. Mexiko
📌 Najlepší čas na návštevu: november až apríl
Je pravda, že Mexiko nie je ostrov, ale zo zoznamu najlepších karibských destinácií sme ho nemohli vynechať… S rozprávkovými plážami, starovekými ruinami, vzrušujúcou kultúrou, dynamickými mestami preplnenými koloniálnou architektúrou a lahodnou kuchyňou je Mexiko skutočne tropickou karibskou pokladnicou.
Mexický Karibik, ktorý sa rozprestiera na sever od ostrova Holbox až po Grand Costa Maya, sa môže pochváliť krásnymi plážami, mystickými cenotami, podzemnými riekami a autentickými mayskými archeologickými lokalitami a dedinami, ktoré budete chcieť preskúmať. Či už hľadáte históriu, kultúru, adrenalínové aktivity, pláže alebo vodné športy, mexický Karibik má pre každého niečo.
7. Aruba
📌 Najlepší čas na návštevu: kedykoľvek
Verte či nie, španielski kolonisti, ktorí sa v roku 1513 usadili na Arube a jej sesterských ostrovoch Bonaire a Curaçao, ich prezývali „Islas Inútiles“ alebo Neužitočné ostrovy. Ani sa nemohli viac mýliť. O stáročia neskôr tento karibský strapec ostrovov využíva suché podnebie a minimálne zrážky vo svoj prospech. Najmä Aruba láka turistov svojimi oslnivo bielymi plážami, modernou infraštruktúrou a príjemnými, viacjazyčnými miestnymi obyvateľmi.
Vďaka rozsiahlej viditeľnosti pod vodou je tento ostrov preferovaným útočiskom pre potápačov, ktorí chcú preskúmať aj vraky lodí. S.S. Antilla je najväčším vrakom v Karibiku. A čo je ešte lepšie, nachádza sa vo veľmi plytkých vodách, takže šnorchlisti môžu tiež obdivovať túto neskutočnú podmorskú scénu.
Lákadlom je aj celoročné tropické počasie a scéna gastronómie, umenia a kultúry, ktorá sa vyvinula tak, aby zodpovedala 21. storočiu v pokrokovom a kozmopolitnom štýle. Možnosti ubytovania na Arube sa tiež rozrástli, aby vyhovovali potrebám dnešných náročných cestovateľov. V ponuke je eklektická škála moderných hotelov a rezortov, boutique a all-inclusive hotelov, ktoré vyhovujú každému štýlu a rozpočtu. Existujú dokonca aj nové „off-radar“ ubytovania, ako sú bungalovy nad vodou a púštne glampingy.
8. Bahamy
📌 Najlepší čas na návštevu: od polovice decembra do polovice apríla
Zhruba 700 ostrovov, ktoré tvoria Bahamy, láka každoročne milióny návštevníkov na biele piesočnaté pobrežia tohto raja, bezcolné obchody, výlety spojené s rybolovom a potápaním a luxusné ubytovanie. Rodiny, ktoré sa sem hrnú, majú tendenciu dopriať si oddych v Atlantis, Paradise Island a ďalších mega rezortoch, ale tento rozmanitý ostrovný reťazec ponúka aj množstvo aktivít mimo hotelovej zóny.
Nadšenci prírody môžu preskúmať nedotknuté chránené oblasti, ako je prírodná rezervácia Leon Levy (na Eleuthere) a národný park Lucayan (na ostrove Grand Bahama), alebo si oddýchnuť na jednej z mnohých pláží alebo súkromných ostrovov v krajine. Milovníci histórie môžu preskúmať ruiny a artefakty z koloniálnej éry a spznať život domorodých obyvateľov, ako sú indiáni z kmeňa Lucayan.
9. St.Lucia
📌 Najlepší čas na návštevu: december až máj
Svätá Lucia, uhniezdená medzi okázalými karibskými ostrovmi, ako je Martinik, Svätý Vincent a Barbados, predstavuje závideniahodnú kombináciu úchvatnej scenérie, idylických pláží a bohatej kultúry. Svätá Lucia, ktorá meria len 40 kilometrov na dĺžku a 22 kilometrov na šírku, poskytuje autentický karibský zážitok a ponúka návštevníkom možnosť ponoriť sa do jej pulzujúceho spôsobu života .
Zložitá minulosť ostrova je teraz prínosom pre krajinu, ktorá je taviacim kotlom francúzskej, africkej, východoindickej a anglickej kultúry, čo vytvára jedinečnú destináciu, ktorá ponúka oveľa viac ako štandardná dovolenka na pláži. Svätá Lucia je definíciou nebeského ostrovného raja.
Ikonické Pitons sú jedny z najznámejších pohorí na Zemi. Dvojičky Gros Piton a Petit Piton, ktoré sa týčia z mora, sú pre ostrov rovnako symbolické ako Eiffelova veža pre Francúzsko. Tieto sopečné vrcholy stoja viac ako 700 metrov nad oceánom a vytvárajú nezameniteľný pohľad na panorámu sv. Lucie. Napriek svojmu skľučujúcemu vzhľadu je Gros Piton prístupný peším turistom bez potreby horolezeckého vybavenia a z vrcholu sa počas jasných dní ponúkajú úžasné výhľady na Svätú Luciu, Svätý Vincent a Martinik.
10. British Virgin Islands
📌 Najlepší čas na návštevu: november až apríl
Britské Panenské ostrovy sú jedny z najexkluzívnejších a najmenej rozvinutých ostrovov Karibiku, ale to len pridáva na ich príťažlivosti. Letoviská, vily, reštaurácie a ďalšie turistické atrakcie v tomto raji sú známe tým, že preferujú luxus pred rozľahlou expanziou a priťahujú cestovateľov „s veľkou peňaženkou“, láskou k plachteniu a ústraniu.
Mnoho návštevníkov prichádza trajektom z iného karibského ostrova a mnohí najmä preto, že považujú toto opulentné vyhnanstvo za príliš na to, aby si ho užili dlhšie ako jeden alebo dva dni. A niektorí hovoria, že je lepšie rozdeliť si čas medzi Britskými a neďalekými Americkými Panenskými ostrovmi a Anguillou na východe.
Tretí najväčší z Britských Panenských ostrovov, Virgin Gorda, je známy svojimi nedotknutými plážami, históriou, prírodnými rezerváciami a kúpeľmi – bazénmi a jaskyňami s morskou vodou opklopenými obrovskými žulovými balvanmi. Medzi pobrežia s bielym pieskom patrí zátoka Spring Bay s krištáľovou vodou, ideálnou na šnorchlovanie, rozsiahlym trávnikom, piknikovými stolmi, grilmi a prírodným kúpaliskom tvoreným kruhom balvanov.