Mnohí dovolenkári sú odkázaní na školské prázdniny. Rodiny, učitelia aj profesie, ktoré sú na ne viazané. Jediným problémom je, že počas letných mesiacov a najmä počas letných prázdnin je takmer v celom juhoázijskom regióne a Karibiku obdobie dažďov. Existujú však výnimky, o ktorých musíte vedieť.
Severne od rovníka sú to zvyčajne oblasti na východnom pobreží, chránené vysokými horami, ktoré zadržiavajú daždivé mraky. Sú to napríklad thajské ostrovy Koh Samui, Koh Phangan a Koh Tao, severovýchodné pobrežie Malajzie, severovýchodné pobrežie Srí Lanky, stredný Vietnam a Indonézia južne od rovníka. V letných mesiacoch sú pre cestovanie na dlhé vzdialenosti vhodné aj ostrovy v Indickom oceáne na južnej pologuli: Seychely, Maurícius a Zanzibar. A máme tip aj pre Karibik, kam na exotickú dovolenku v lete. Tu je TOP 9 tipov kam do exotiky v júli či auguste.
Obsah článku
1. Bali
Bali je rajom pre cestovateľov počas celého roka, pretože táto destinácia ponúka obrovské množstvo turistických zaujímavostí, od pláží po ryžové polia, sopečné hory, koralové útesy a nočný život. Leto na Bali má však svoje čaro. Ak sa tu rozhodnete stráviť prázdniny, objavovanie ostrova môže byť jednou z vašich najúžasnejších spomienok po mnoho rokov. A … okrem atrakcií je Bali plné aj milých a pohostinných ľudí.
Júl je suchý mesiac, s priemernými 4 dňami dažďa a maximálnymi teplotami 27°C. Vďaka európskym školským prázdninám budú obľúbené letoviská Sanur a Seminyak pravdepodobne preplnené. Viditeľnosť vody pri potápaní a šnorchlovaní je tento mesiac vynikajúca.
V auguste je počasie na Bali podobné ako v júli. August je s priemerne 10 hodinami slnečného svitu denne najslnečnejším mesiacom v roku – užijete si perfektné podmienky na pláži a vysoké teploty – v priemere 27 °C. Plážové strediská na južnom pobreží sú tento mesiac veľmi vychytené, takže pre úľavu od davov a horúceho počasia by sa možno oplatilo vydať sa do centrálneho regiónu okolo Ubudu.
2. Zanzibar
Zanzibar je ostrov pri pobreží Tanzánie, ktorý ponúka bohatú kultúru, históriu, prírodu a samozrejme, pláže s bielym pieskom. Je to jedna z najlepších ostrovných dovolenkových safari destinácií.
Najlepší čas na návštevu Zanzibaru je počas obdobia sucha na súostroví a to predošetkým od júla do septembra. Dažde už z väčšej časti skončili – je to ideálny čas na trávenie hodín leňošením na plážach alebo objavovaním Stone Town.
V júni sa začína dlhé obdobie sucha a je to začiatok hlavnej turistickej sezóny na ostrove aj v Tanzánii. Júl a august je najlepší čas na turistiku na Kilimandžáro a návštevu tanzánskych safari parkov pre pozorovanie divokej zveri a migrácie pakoňov – najväčšiu show sveta. V júli a auguste migrácia prebieha smerom na sever, pričom sa často rozprestiera veľmi naširoko: niektoré smerujú cez rezerváciu Grumeti a Ikorongo, iné na sever cez srdce národného parku Serengeti.
Náš tip: TOP 10: Najlepšie hotely a rezorty na Zanzibare
3. Dubaj
Dubaj sa nachádza v Perzskom zálive a pozostáva prevažne z púšte a z menšej časti z pobrežnej oblasti. Vládne tu podnebie, ktoré sa vyznačuje suchom a teplom. V zime prší v priemere jeden deň za mesiac, v lete je dážď v Dubaji vylúčený.
Priemerná ročná teplota je 27 stupňov Celzia, vo vrcholných letných mesiacoch júl a august dosahuje teplomer dokonca teploty až 41 stupňov Celzia.
Každý centimeter tohto ambiciózneho mesta je navrhnutý tak, aby bol očarujúci a dostatočne zaujímavý. Je len málo miest, kde by ste mohli piť čaj v púštnom stane, jesť v michelinských reštauráciách a nakupovať trendy kúsky vo futuristickom nákupnom centre, a to všetko v ten istý deň.
Dubaj je ako stvorený pre luxusnú dovolenku, kde si môžete vybrať medzi honosnými rezortmi na bohatých umelo vytvorených ostrovoch, ako je Palm Jumeirah, alebo mestskými hotelmi s výhľadom na Burj Khalifa, najvyššiu vežu sveta.
Náš tip: Najlepšie hotely v Dubaji na pláži
4. Vietnam
Exotika v lete? Vietnam!
Rôzne časti krajiny zažívajú rôzne teploty, ale 31 stupňov je priemerná teplota, ktorá panuje nad Vietnamom v júli. Stredný Vietnam sľubuje suché a slnečné počasie a pobrežné nížiny – Hoi An, Danang a Hue robia z júla najlepší čas na rejuvenizáciu pod slnkom. Počet turistov je ešte v júli nižší ako v ďalšom období, preto je ľahké nájsť cenovo dostupné pobyty a vychutnať si destinácie v pokojnejšom prostredí.
V auguste je skvelou voľbou Da Nang, pretože ho neovplyvňujú búrky. Počasie v strednom Vietname v auguste vo všeobecnosti a najmä v Da Nangu je teplé a príjemné, je to ideálny čas na vychutnanie si krásnych pláží.
Hoci je to začiatok obdobia dažďov, zrážok je v tomto období stále relatívne málo. Priemerná teplota sa pohybuje od 25 °C do 33,9 °C, vďaka čomu je august skvelým obdobím na objavovanie tohto čarovného mesta.
5. Seychely
Pláže Seychel sú právom považované za najkrajšie na svete. Mahé je ostrov so sviežou prírodou a divokými, krásnymi plážami. Praslín má snáď najkrajšiu pláž na svete – Anse Lazio a mimoriadne fotogenická La Digue je niečo pre individualistov, ktorí na pláž napríklad radi bicyklujú. Ak teda zvažujete kam v lete do exotiky, začnite na Seychelách!
Seychelské ročné obdobia sa menia inak, ako sme zvyknutí na severnej pologuli. Sú len dve – suché (zima) a vlhké (leto). Júl a august patria seychelskej zime.
Keďže Seychelské ostrovy sa nachádzajú blízko rovníka, priemerné teploty sa veľmi nelíšia. To znamená, že kedykoľvek tam pôjdete, vždy vychytíte vlažný oceán, horúce tropické slnko a snehobiele piesočné pláže.
V júli lákajú tieto tropické ostrovy turistov z celého sveta, hoci pre miestnych je to najchladnejší mesiac. Priemerná teplota vody a vzduchu je 26 stupňov a ostrovy sú úplne bez zrážok. Juhovýchodný vietor síce prináša na pobrežie morské riasy, ale niektoré časti Mahé zostávajú čisté. Napríklad Beau Vallon je bezpečný pre rodinnú dovolenku s deťmi po celý rok.
Seychelské počasie v júli je skvelé na kúpanie, surfovanie, turistiku a prechádzky v prírodných rezerváciách a lesoch, pozorovanie vtáctva (v tomto období vtáky kŕmia svoje potomstvo).
Počasie na Seychelách v auguste sa veľmi nelíši od júlového: teplota je rovnaká, hoci vietor zosilnie a môže dosiahnuť rýchlosť 43 km/h, čo spôsobí vysoké vlny. Odporúčané aktivity sú plachtenie, potápanie, šnorchlovanie, surfovanie (pre skúsenejších surfistov) a pozorovanie vtákov.
6. Srí Lanka (Severovýchod)
Srí Lanka má tropické podnebie, pretože je veľmi blízko k rovníku. Hoci je tu príjemne po celý rok, v júli tu vládnu dva rôzne monzúny. Vďaka menšiemu počtu davov, cenovo dostupnému ubytovaniu a pulzujúcim festivalom, tu je zopár aspektov, ktoré stoja za návštevu tejto krásnej krajiny v júli a v auguste.
V júli zažíva Srí Lanka juhozápadnú monzúnovú sezónu, ktorá vás nasmeruje do severovýchodných častí krajiny, ako sú Trincomalee a Arugam Bay, ktoré zostávajú relatívne suché a otvorené plážovým dňom a dovolenkám. Priemerná teplota v tomto období je okolo 30 °C s vysokou úrovňou vlhkosti.
Nájdete tu fantastické pláže a úžasné dobrodružstvá v prírode. Každý, kto si predstavuje vysnívanú dovolenku mimo turistických trás, ju nájde neďaleko Trincomalee, pretože turizmus je na východnom pobreží Srí Lanky stále v plienkach.
V auguste sa juhozápadný monzún na Srí Lanke blíži ku koncu a preto je to obľúbený čas dovoleniek turistov zo severnej pologule. Zvážte pobyt v Trincomalee, výlet do národného parku Yala za pozorovaním divokej zveri, oslávte Kandy Perahera, alebo sa staňte svedkom jedného z najväčších chrámových festivalov v krajine v Jaffne.
7. Maldivy
Maldivy majú relatívne priaznivú klímu s celoročnými teplotami medzi 26 °C – 31 °C a hoci nikdy netrpia tornádami, od mája do novembra tu panuje monzúnové obdobie s medzimonzúnovým obdobím v júli a auguste. Počas monzúnových mesiacov je počasie vo všeobecnosti menej predvídateľné, niekedy so silným dažďom, ale zriedka tak zlé, aby zničilo dovolenku.
Júl prináša na Maldivy horúce počasie a viac slnečného svitu. Viditeľnosť vody je trocha zakalená vysokou úrovňou planktónu, čo je skvelé pre potápačov, ktorí hľadajú väčšie manty a žraloky veľrybie.
V auguste medzimonzúnové obdobie pokračuje a je to perfektný čas na návštevu. Tento mesiac ponúka rodinám skvelú hodnotu za peniaze, zvyčajne až 7 hodín slnečného svitu a 29 °C. Viditeľnosť potápania je stále mierne znížená, avšak augustové cenové ponuky na Maldivách je ťažké prekonať.
8. Kostarika
Kostarika, malá krajina v Strednej Amerike, je známa svojimi úžasnými národnými parkami a chránenými oblasťami, ktoré tvoria viac ako štvrtinu krajiny. Národný park Manuel Antonio v centrálnom Pacifiku je domovom neuveriteľnej rozmanitosti druhov vrátane opíc, leňochov, farebných vtákov a exotického hmyzu.
Národný park Corcovado na južnom pobreží je jednou z oblastí s najväčšou biodiverzitou na svete a ponúka turistické chodníky cez nedotknutý dažďový prales, ktorý mnohí považujú za korunovačný klenot národných parkov v krajine.
Krása Kostariky pochádza z kombinácie výdatného množstva dažďa a slnečného svitu a oboje môžete v Kostarike očakávať takmer celý rok.
Pri cestovaní v júli a auguste budete mať prospech z osviežujúco nižších množstiev zrážok. Tiež niektoré oblasti sú menej postihnuté dažďom ako iné. Pobrežie Guanacaste od Nosary po polostrov Papagayo je suchšie ako väčšina zvyšku krajiny a karibské pobrežie je mokré (alebo suché) ako po celý rok. Pobrežia Tichého oceánu majú menej zrážok ako pobrežie Karibského mora. Určite využite možnosti pozorovania divej zveri, ktoré nie sú dostupné v iných obdobiach roka – veľryby pri Uvita a korytnačky v Nosare a Tortugeuro.
9. Fidži
Fidži je tropická krajina s dvoma ročnými obdobiami: vlhké (daždivé) a suché. Júl je uprostred obdobia sucha, ktoré trvá až do októbra. Niekedy sa tomu hovorí zima na Fidži a hoci sú noci chladnejšie a možno budete potrebovať ľahký sveter, väčšina návštevníkov bude s počasím v júli spokojná. Toto je zároveň najsuchší mesiac v roku.
Potápanie a šnorchlovanie sú najlepšie v júli, pretože more je pokojné a čisté, aj keď trochu studené. Potápajte sa so žralokmi v lagúne Beqa, južne od Viti Levu; s mantami na ostrovoch Yasawa; alebo na úžasnom útese Great Astrolabe. Nie ste potápač? Šnorchlovať sa dá na mnohých miestach aj priamo z pláží, napríklad na ostrovoch Mamanuca.
Surfovanie si môžete na Fidži vychutnať po celý rok, ale júl ponúka ideálne podmienky, pretože vlnobitie je konzistentné a nie príliš trhané. Ostrovy Mamanuca sú obzvlášť ideálne, vrátane Cloudbreak a Namotu Lefts. Vlny sú tu vhodné predovšetkým pre stredne pokročilých a pokročilých surfistov, no nájdu sa aj miesta vhodné pre začiatočníkov.
Aj keď sú teploty na Fidži po celý rok relatívne rovnaké, v auguste očakávajte okolo 26 °C, čo je o niekoľko stupňov chladnejšie, ako na vrchole obdobia dažďov. Vlhkosť je tiež oveľa nižšia v tomto období, čo mnohí turisti považujú za komfortnejšie.