Omán – nie je ani tak historický ako Jordánsko, ani tak okázalý ako Dubaj; predsa je označovaný za najvzácnejšiu časť Blízkeho východu. A je to jedna z najviac podceňovaných turisitických destinácií sveta.
Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Arabského polostrova. Jeho hranice s Perzským zálivom, Ománskym zálivom a Arabským morom sa nachádzajú medzi Jemenom a Spojenými arabskými emirátmi. Je zaujímavé, že podľa Rozvojového programu OSN je Omán najrozvinutejším a najstabilnejším štátom v celom arabskom svete. A nadšene propaguje cestovný ruch.
Svojimi medenými útesmi, tyrkysovými vodami a červeno-zlatými dunami ponúka úchvatnú prírodnú krásu. Na rozdiel od iných, vychytených, „nablýskaných“ krajín Blízkeho východu, je presýtený tradíciou a históriou. Prekonáva očakávania návštevníkov a ponúka jedinečné zážitky. Jediným problémom je, že táto relatívne malá krajina, má toho príliš veľa čo ponúknuť. Otázka preto znie „Kam na dovolenku do Ománu?“
Obsah článku
1. Muscat
Hlavné mesto Ománu patrí jednoznačne medzi najkrajšie miesta v Ománe. V porovnaní s okázalými emirátskymi susedmi, ako sú Dubaj a Abu Dhabi, je Muscat závanom čerstvého morského vzduchu Perzského zálivu.
Je známy svojimi oslnivými trhmi a vynikajúcou kuchyňou, no najväčšie vzrušenie prináša mesto samotné. Je skvelým miestom na prechádzky púšťou za úsvitu, pozorovanie delfínov pri západe slnka a vychutnanie si bezprostrednej ománskej pohostinnosti.
Pripravte sa na cestu časom, keď sa vydáte do podmanivej Starej štvrte, ktorá sa nachádza na východnom cípe tohto moderného mesta. Keď sa budete túlať labyrintom jej uličiek, uchváti vás starobylá architektúra a tradičná atmosféra.
Stará štvrť nie je len miesto zamrznuté v čase; je to pulzujúce centrum, kde môžete byť svedkami autentickej podstaty Muscatu. Žiadna návšteva sa totiž nezaobíde bez preskúmania Mutrah Souq, rušného trhoviska, ktorému sa tu darí po stáročia. Je jedným z najstarších arabských trhov na svete. Ponorte sa do jeho úzkych uličiek plných farieb, korenia a tradičných ománskych remesiel.
Okrem kľukatých uličiek a pulzujúcich trhov objavte aj historické poklady. Určite nevynechajte múzeum Bait Al Zubair, ktoré vám predstaví bohatú historickú kultúru Ománu a ponúkne hlbšie pochopenie kultúrneho dedičstva krajiny.
2. Salalah
Salalah je jediné miesto v regióne, ktoré sa oplatí navštíviť v lete. V Ománe denné letné teploty dosahujú priemerné hodnoty 40 stupňov Celzia – deň čo deň. V Salalah juhovýchodný monzún udržuje teplotu o viac ako 10 stupňov nižšie a prší tu takmer každý deň.
Táto sezóna, známa ako Khareef sa oslavuje šesťtýždňovým festivalom a miestni, ktorí sú vysporiadaní s drsnosťou púštneho podnebia, skutočne tancujú v daždi. Hnedé hory sú husto zahalené do zelene, wadi sú plné až po okraj…
Mimo Khareef je tu však aj iný dôvod na návštevu. Salalah je hlavným mestom parfumov, s plantážou kadidlovníka zapísanou na zozname UNESCO. Na objavenie čakajú aj výnimočné biblické miesta, ako napríklad letné sídlo kráľovnej zo Sáby alebo Jóbov hrob.
Táto oblasť ale má aj päťhviezdičkové rezorty oblečené za exotické arabské dediny, jemné piesočnaté pláže a čisté tyrkysové vody a patrí medzi TOP letoviská Ománu.
3. Wadi Bani Khalid
Toto vádí, ktoré je preslávené svojou prírodnou krásou, severne od mesta Al Kamil, predstavuje hodnotnú (a dobre značenú) odbočku z cesty Muscat – Sur (Hwy 23) alebo aj cieľ sám o sebe.
Príjazdová cesta, ktorá stúpa vysoko do pohoria Východný Hajar, sa kľukatí cez veľkolepo farebné skalné útvary, zelené od oxidu medi a hrdzavočervené od železnej ruda, a prechádza okolo ayn (prírodného prameňa), ku ktorému sa dostanete po schodoch pri strane cesty.
Wadi Bani Khalid zahŕňa dlhú sériu plantáží a dedín. Po celý cez ne tečie voda z prameňa v hornom toku vádí a podporuje bohatú vegetáciu, ktorá z neho robí také krásne miesto.
4. Wahiba Sands
V srdci východného Ománu sú Wahiba Sands oceánom pravidelných dún, ktoré sa zdajú byť nekonečné. Týčiace sa hromady piesku, bledo zlaté na poludnie, sa menia na sýto žlté až medeno oranžové, ako slnko klesá do nižších uhlov.
Len tri hodiny jazdy od Muscatu, sa vám tu núka úžasný spôsob, ako zažiť primárnu silu púšte z pohodlia luxusných kempov. Wahiba Sands sú dôležitým kúskom skladačky, ktorá tvorí Omán a do vášho itinerára pridajte tu strávenú noc – je to magické miesto, vhodné aj pre rodinné dobrodružstvo.
Jazdite na ťave, buďte svedkom ohromujúceho východu a západu slnka, popíjajte čaj pri pozorovaní miliónov hviezd na nočnej oblohe, alebo vnímajte jemné zrnká piesku pri stúpaní na neustále sa meniace duny.
5. Musandam fjords
Guvernát Musandam, ktorý je bližšie k Spojeným arabským emirátom ako pevninskému Ománu, je jednou z najkrajších destinácií na Blízkom východe. Divoká enkláva, ktorá je oficiálne súčasťou sultanátu a hraničí so severnými Spojenými arabskými emirátmi a emirátmi Ras Al Khaimah a Fujairah, je krajinou majestátnych fjordov a drsných pohorí.
Cestovatelia prichádzajú do Musandamu, aby sa znovu spojili s prírodou, objavili niektoré z najkrajších potápačských pozoruhodností na svete, aby sa šinuli na tradičných lodiach dhow cez fjordy a ubytovali sa v luxusných rustikálnych hoteloch – najvyhľadávanejších úkrytoch celebrít.
Hlavným mestom Musandamu je malé mesto Khasab, ideálna základňa na objavovanie polostrova a domov hotelov, výletov loďou a príležitostí na dobrodružstvá. Húfy delfínov plávu, odpočívajú a hrajú sa v zátoke a v neďalekých miestnych dedinách spoznáte pomalší, autentickejší život Musandam.
Výlety loďou na ostrov Telegraph alebo Khawr Najd sú nezabudnuteľné exkurzie – jeden alebo dvojdňové na lodi dhow, pričom navštívite aj domovy miestnych a môžete sa dostať do dediny Kumzar – prístupnej iba loďou.
6. Jebel Akhdar
V novembri 1986 pristál v nedotknutej divočine Jebel Akhdar vrtuľník. Dopravil Dianu, princeznú z Walesu a vtedy ešte princa Charlesa do oblasti Ománu, ktorá bola v tom čase dostupná len oslom alebo pešo. Kráľovský pár tam strávil šesť hodín – princ ich strávil maľovaním scény kaňonu vodovými farbami, zatiaľ čo Diana čítala knihu.
Dnes, vďaka o tridsať rokov neskôr vytvorenej, strmej a kľukatej ceste, prístupnej len pre 4×4, ktorá stúpa až na miesto, kde Diana a Charles sedeli na plošine Saiq, si už každý môže vychutnať výhľad z Dianinho miesta (Diana’s Point) v Anantara Al Jebel Al Akhdar.
Jebel Akhdar, čo znamená Zelená hora, je jednou z najúžasnejších oblastí Ománu. Je súčasťou pohoria Al Hajar a týči sa do najvyššieho bodu vo výške 3000 metrov. Je to najvyšší bod v Ománe a celej východnej Arábii.
Aj keď je to viac-menej púšť ako väčšina Ománu, vysoká nadmorská výška prináša tomuto kúsku krajiny každoročný dážď, ktorý ho udržuje dostatočne vlhký na to, aby podporil poľnohospodárstvo. Rastú tu granátové jablká, vlašské orechy, marhule, čierne hrozno a broskyne a oblasť je známa extrakciou ružovej vody farmármi, ktorí v týchto terasovitých dedinách žijú už stovky rokov.
A odkedy Anantara Al Jabal Al Akhdar Oman otvoril svoj 5-hviezdičkový luxusný rezort postavený v blízkosti Diana’s Point ani nie pred dvoma rokmi, cestovatelia z celého sveta prichádzajú obdivovať tento horský kúsok raja. V Jebel Akhdar, stojí za to stráviť aspoň pár dní v najnovšom letovisku Anantara Omán, aby ste mohli preskúmať všetko, čo Jebel Akhdar ponúka.
7. Ras al Jinz
Ras Al Jinz, dostupný z Wahiba Sands cez úžasné vodné nádrže a tienistý kaňon Wadi Bani Khalid, je malá piesočnatá zátoka, kde po celý rok hniezdia na brehu korytnačky zelené, (hoci hlavnou hniezdnou sezónou je júl až september).
Tisíce morských korytnačiek každoročne migruje z pobrežia Arabského zálivu a Červeného mora, aby nakládli vajíčka na ománske pláže. Ponúkajú príležitosti vidieť ich večer prichádzať na breh a ráno opúšťať hniezdo. Vychutnajte si západ alebo východ slnka na krásnej pláži, kým si veľké korytnačky zakladajú hniezdo alebo sa vracajú späť do mora. Je priam magické vidieť, ako odhodlane kopú a pomaly sa potom kĺžu späť do vody! Návšteva najvzácnejšieho hniezdiska zelených korytnačiek na svete ponúka nezabudnuteľný zážitok.
Hotel v rezervácii korytnačiek Ras Al Jinz ponúka klimatizované izby a chatky spolu so súkromnou plážou – a to všetko v úžasnom prírodnom prostredí.
8. Bahla
Po mnohých rokoch obnovy sa pevnosť Bahla, jedna z najväčších v Ománe, veľkolepo týči nad rozľahlou modernou osadou Bahla. Postavený kmeňom Bani Nebhan, ktorý bol dominantný v oblasti od 12. do 15. storočia, mu bol v roku 1987 udelený štatút svetového dedičstva UNESCO. Hlavnou atrakciou tejto obrovskej pevnosti je jej veľkosť a panoramatický výhľad z cimburia. Mestečko je obľúbené aj vďaka svojej keramike a strieborným artefaktom predávaným v starom súku.
Bahla bola zaujímavou súčasťou mnohých arabských legiend. Všeobecne sa verí, že je miestom, kde sa zrodila čierna mágia – Jinn.
Pevnosť je dobrým príkladom opevneného oázového osídlenia stredovekého islamského obdobia. Je prezentáciou obranného architektonického súboru, ktorý umožnil dominantným kmeňom v stredoveku dosiahnuť prosperitu v púšti.
Nádherný pohľad na celú oázu s palmovými hájmi sa vám naskytne zo západnej strany pri vchode Jabrin.
9. Masirah Island
Do Masirah sa zatiaľ dostalo len veľmi málo návštevníkov Ománu. Ide o najnovšiu oblasť krajiny, ktorá sa otvorila turizmu. Ešte stále je tu viac korytnačiek ako turistov a ponúka množstvo nedotknutých pobreží.
Ostrov Masirah, ktorý sa nachádza pri juhovýchodnom pobreží Ománu, je dostupný jeden a pol hodinovou plavbou trajektom z prístavu Shannah na pobreží, južne od Wahiba Sands. Keďže ománska vláda zvažuje lety z Muscatu a rozvíja infraštruktúru na ostrove, Masirah sa oplatí navštíviť už teraz, kým tu nie sú davy turistov!
Masirah je na pocit ako „opustený ostrov“. Prázdne zlaté pláže s tyrkysovou vodou sa stretávajú s pustými kopcami a tajuplnou krajinou. Kozy a ťavy si hľadajú potravu vo vyprahnutých krovinách a nízkych akáciových kríkoch. Malé mestečko ostrova Hilf ponúka niekoľko obchodov, kaviarní a reštaurácií.
Vodné športy sú kľúčovou atrakciou, najmä kitesurfing, pretože tu vždy fúka vietor, lagúna je veľmi plytká a voda je teplá. Ďalším lákadlom je fauna so štyrmi druhmi hniezdiacich korytnačiek a ostrov je svetovým číslom jedna pre hlodavce. Je tu jedinečná škola nemigrujúcich veľrýb keporkakov. Ostrov je domovovm aj 300 druhov vtákov, z ktorých sú mnohé naozaj vzácne.
10. Al Daymaniyat Islands
Maledivy Ománu, tropické ostrovy Daymaniyat (známe aj ako Damaniyat a Ad Dimaniyat) so svojimi nedotknutými bielymi pieskami a jemnými tyrkysovo modrými vodami sú jedným zo skrytých klenotov Ománu a možno jedno z najkrajších miest, o ktorých ste nikdy nepočuli! Toto súostrovie deviatich neobývaných skalnatých ostrovov leží asi 42 km od pobrežia Muscatu.
Ostrovy sú od roku 1996 chránené ako morská rezervácia. Vody sú bohaté na morský život a v chránenejších zátokách na morskú trávu a koraly.
Ostrovy sú najhustejším hniezdiskom morských korytnačiek jastrabných na svete, čo znamená, že korytnačky pri svojej návšteve zaručene uvidíte.
Očakávajte, že po celý rok uvidíte množstvo skalárov, klaunov, papagájčie ryby, raje a často aj pruhovaných morských hadov. Hady sú vysoko toxické, takže buďte opatrní a držte si odstup. Hoci častejšie zmiznú skôr, ako sa k nim dostanete.
Najslávnejší obyvatelia týchto vôd žijú na otvorenom mori, niekoľko kilometrov od ostrovov. Každý rok sa medzi augustom a októbrom pri pobreží Ománu zhromažďujú veľké množstvá žralokov veľrybích, aby sa nakŕmili vo vodách bohatých na planktón. Tieto jemné obry sú najväčším známym druhom rýb – najväčší zaznamenaný exemplár bol dlhý 18,8 m! Žijú asi 80 rokov v teplých tropických vodách. Žiaľ, sú na zozname ohrozených zvierat, takže je neuveriteľne privilegovaným zážitkom mať možnosť stráviť trochu času v ich svete.
Vzhľadom na vodný charakter tohto dobrodružstva si budete musieť zabezpečiť lodnú dopravu, aby ste sa na ostrovy Daymaniyat dostali. Plavba trvá asi 45 minút, pričom väčšina výletov odchádza z prístavu Al Mouj v Maskate. Aj keď je more zriedka rozbúrené, rýchlosť, ktorou lode na ostrovy svištia spôsobí pomerne „hrboľatú“ jazdu.