Napriek perfektnej polohe pozdĺž idylického Stredozemného mora, Albánsko začali cestovatelia považovať za top dovolenkovú destináciu len nedávno. Tento k rozpočtu priateľský kúsok Balkánu navštevuje menej ľudí ako okolité oblasti a pritom je plný úžasnej prírody, šarmu a histórie. Je to ideálne miesto na preskúmanie starovekých ruín aj osmanskej architektúry, oddych na plážach, objavovanie nových gastronomických zážitkov a spoznávanie priateľských miestnych obyvateľov.
Pri plánovaní dovolenky v tejto balkánskej krajine sa v mysli každého cestovateľa vynorí ako prvá otázka: „ Kam na dovolenku do Albánska, ktoré miesta navštíviť?“ A hneď druhá: „Ako sa tam dostať?“ Začneme odpoveďou na tú druhú.
Obsah článku
Ako sa dostať do Albánska
Primárnou voľbou je Albánsko letecky. Dostať sa sem zo zvyšku Európy je relatívne jednoduché, keďže ho obsluhujú tri najväčšie európske nízkonákladové letecké spoločnosti; Ryanair, Easyjet a Wizz Air. Z európskych miest lietajú denne lety do Tirany a Kukesu. Ak prichádzate z väčšej diaľky, potom je najlepšie letieť do veľkého uzla, ako je Frankfurt alebo Amsterdam a vziať si prestupný let na posledný úsek.
Ďalším obľúbeným spôsobom, ako sa dostať do Albánska, je trajekt. Väčšina z nich odchádza z Talianska a prichádza buď do Durrës, Vlorë alebo Sarandë, a niektoré prichádzajú aj z Grécka. Trajekty do Durrës odchádzajú z Ancony, Bari a Terstu. Ak pôjdete do Brindisi, môžete chytiť trajekt do Vlorë a Sarandë.
Ak ste skúsený vodič a máte dobrodružného ducha, autom sa do svojej destinácie zo Slovenska môžete dostať za cca 18 hodín. Ale ak pre vás šoférovanie neznamená relax, ale stres (Balkán je svojou dopravou a hlavne vodičmi špecifický), odporúčame Albánsko radšej letecky.
Medzi Albánskom a inými európskymi krajinami neexistujú žiadne medzinárodné vlakové spoje.
A teraz už nech sa páči… tu je zoznam najnezabudnuteľnejších miest, ktoré v Albánsku rozhodne stojí za to navštíviť.
1. Pogradec
Letovisko Pogradec sa nachádza vo východnom Albánsku, pozdĺž juhozápadného brehu Ohridského jazera. Mesto sa nachádza na úzkej rovine medzi dvoma pohoriami a má príjemné stredomorské podnebie. Príťažlivosť Pogradca spočíva predovšetkým v jeho prírodnej kráse, ktorú do charakterizujú lákavé, akoby sklenené vody jazera a neďaleký národný park Drilon. Spoločne tvoria prostredie, ktoré musíte vidieť a zažiť.
Toto mesto, ktoré je jedenástym najľudnatejším v Albánsku, sa môže pochváliť aj bohatou históriou. Jeho názov má východojužný slovanský pôvod a v preklade znamená „pod mestom“. Toto je priamy odkaz na staroveké ilýrske mesto, ktoré sa nachádzalo na kopci nad súčasným Pogradcom.
So závideniahodnými a celkom výnimočnými tristo slnečnými dňami v roku a teplou klímou sa Pogradec radí medzi najlepšie letoviská v Albánsku. A hoci je tu udržiavaných množstvo skvelých gastronomických tradícií, svetoznámou pochúťkou Pogradca je ryba zlatistej kože lososovej farby zvaná Koran (známa aj ako ohridský pstruh), ktorá sa vyskytuje iba v jazere Ohrid. Každý čašník v tejto oblasti vám s hrdosťou porozpráva slávny príbeh o tom, ako Koran cestoval do Buckinghamského paláca na žiadosť kráľovnej Alžbety II., ktorá sa stala takým fanúšikom tejto jedinečnej ryby, že si ju nechala dovážať!
2. Golem
K odpočinku, kúpaniu a opaľovaniu láka prímorské letovisko Golem pri Jadranskom mori. Z Golemu ste za chvíľu aj v rušnom prístavnom meste Durrës, druhom najväčšom meste Albánska, ktoré má veľmi pestrý nočný život. V starom meste Durrës, rovnako ako v celom regióne, je zas množstvo historických stôp rímskeho osídlenia, ktoré musíte objaviť.
Vďaka svojej centrálnej polohe, ktorá umožňuje ľahký prístup k týmto regionálnym atrakciám, a krásnym plážam sa Golem stal v posledných rokoch turistickým lákadlom. Mimo hlavnej sezóny tu nájdete neskutočne nízke ceny ubytovania, ale sú prijateľné aj v júli a auguste.
3. Spille
Jedna z prvých pláží v regióne Tiranë, pri ceste z južnej časti krajiny smerom na sever, je veľmi dlhá piesočnatá pláž, nazývaná Plazhi Spille v obci s rovnakým názvom približne 75 km od Tirany. Pláž, ktorá je známa svojou rodinnou atmosférou, sa tiahne v dĺžke asi 8 km, na niektorých miestach je až 75 m široká a je monitorovaná skúsenými plavčíkmi, ktorí zabezpečujú maximálnu bezpečnosť pre všetkých návštevníkov.
V tesnej blízkosti pláže leží malebný borovicový les, ktorý ponúka pokojnú nárazníkovú zónu medzi mestskou oblasťou a plážou.
Návštevníci pláže Spille si môžu vychutnávať pohľad na majestátne palmy zdobiace pobrežie. V blízkosti pláže je dostupné množstvo lákavých reštaurácií, barov a možností rýchleho občerstvenia.
4. Durrës
Prístavné mesto Durrës so 129 000 obyvateľmi je dopravným spojením s Talianskom. Centrum mesta je uvoľnené a atraktívne. Každopádne, Durrës je tiež centrom zvyčajne rozporuplného albánskeho sociálneho sveta. Chudobné a zároveň pýšiace sa novozbohatlíkmi. Nazývajú ho Las Vegas Albánska.
V Durrës môžete nielen relaxovať na pláži, ale preskúmať aj rímske ruiny, alebo stredoveký hradný múr s mešitou a kostolom. Mesto má navyše vďaka blízkosti Talianska silnú taliansku atmosféru. Do Talianska odtiaľto premáva dostatok trajektov, takže ak máte čas, môžete k dovolenke v Albánsku pridať aj južné Taliansko.
Na prímorskej promenáde pribúdajú nové hotely ako huby po daždi, ale medzinárodné siete tu ešte nie sú prítomné. Všade nájdete skôr rodinné, menšie a stredné hotely. Aj keď faktom je, že jedna – dve medzinárodné značky (Rogner, Sheraton) sa už v Tirane objavili.
5. Borsh
Zatvorte oči a predstavte si tie najúžasnejšie odtiene ultramarínovej a tyrkysovej, aké môže mať more. Teraz orámujte tento prímorský obraz olivovými hájmi. Počúvajte zvuky vĺn, ktoré jemne narážajú na kamienky na pobreží. Zhlboka sa nadýchnite a vychutnajte si upokojujúcu vôňu morskej soli. Otvorte oči. Nachádzate sa na jednej z najidylickejších pláží v Albánsku: Borsh na južnom pobreží.
Tlak a stres sú pojmy, ktoré na poslednom európskom pobreží, ktoré skutočne stelesňuje postoj laissez-faire, neexistujú. Jediný stres, ktorý tu musíte zvládnuť je výber chutných rýb, ktoré si objednáte – to bude v skutočnosti dosť ťažké! Inak sú tu len kilometre ohromujúceho, bielo-kamienkového iónskeho pobrežia, bez neporiadku a davov ľudí. Nič nestojí medzi vami a žiarivým morským pobrežím. Urobte si dlhú prechádzku pozdĺž teplých bielych kamienkov a ponorte sa do nekonečne osviežujúceho Iónskeho mora. Tu vaša duša nájde pokoj, o ktorom ste si mysleli, že už nie je možný.
Rovnako ako zvyšok južnej albánskej riviéry, aj dedina a pláž Borsh zostávajú autenticky albánske. Žiadne obchodné reťazce, žiadne luxusné, rozpoznateľné mená, žiadne pozlátko. Len jednoduchá, staromódna krása a pohodlie. Veľmi prijateľné ceny hotelov, reštaurácie, kde sa denne podávajú chutné čerstvé morské plody a harmonické skupiny miestnych obyvateľov a turistov, ktorí sa večer stretávajú pod hviezdnou oblohou pri hudbe a táborákoch.
6. Vlorë
Vlorë, ktoré má silný historický význam, je pobrežné mesto, ktoré je pomerne rozsiahle. Toto mesto zo 6. storočia je miestom, kde Albánsko vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 1912. Je to veľmi živé a podmanivé miesto a patria mu niektoré z najkrajších albánskych pláží. Pláž Dhërmi, Gjipe a Livadi – aby sme vymenovali aspoň niektoré, sa nachádzajú práve v tejto oblasti.
Blue Eye Spring, tiež známy ako Syri i Kalter, je prírodný prameň v lesoch Albánska medzi Sarandou a Gjirokastrou. Je súčasťou národného parku, obľúbená atrakcia a prírodný fenomén Vlorë, pretože mystický krasový otvor je ohraničený jasne modrými farbami, ktoré pripomínajú dúhovku modrého oka. Turisti aj domáci sa tu v lete radi kúpu, ale pozor, voda je studená 12°C – zodpovedá približne teplote studeného bazéna po saune. „Oko“ zostáva dodnes trochu záhadou, pretože potápači nedokázali určiť jeho hĺbku, alebo prečo vôbec existuje. Celý areál je nádherný, harmónia bujnej zelenej vegetácie a tyrkysového potoka je úžasná.
7. Dhermi (Dhërmi)
S koreňmi siahajúcimi až do 17. storočia má Dhërmi bohatú kultúrnu a jazykovú históriu. V minulosti bola obec domovom viacerých škôl s gréckym jazykom a dnes je obývaná predovšetkým etnickou gréckou komunitou.
Je to jedna z perál Albánskej riviéry a domov mnohých letných hudobných festivalov vrátane festivalu Kala a festivalu ION. S idylickými plážami, trendovými plážovými barmi a výhľadmi, z ktorých budete mať pocit, že možno nebudete chcieť odísť, je Dhermi hotspot pre mladšie generácie, ktoré hľadajú tie najhorúcejšie večierky a najlepší vibe leta.
Dhërmi je aj domovom úžasných turistických lákadiel vrátane pláže Dhërmi, zálivu Grama, jaskyne Pirátov a prístavu Gjipe. V dedine sa nachádza aj niekoľko historických kostolov, ako napríklad kostol Hypapante, kláštorný kostol Panagia a kostol sv. Štefana. Či už ste fanúšikom histórie, milovníkom pláže alebo jednoducho hľadáte jedinečný zážitok z cestovania, Dhërmi má čo ponúknuť každému.
8. Himara
Himara sa nachádza pozdĺž Albánskej riviéry. Je to len 54 km jazdy od Sarandy a 73 km od Vlorë, ďalšieho obľúbeného prímorského mesta, ktoré sme vám už predstavili. Himara je pokojnejšou verziou oboch týchto miest. V posledných rokoch sa síce stala populárnou, ale stále je to veľmi tiché miesto, ktoré je skvelé pre relaxačnú dovolenku.
V tejto oblasti je veľa malých penziónov a hotelov strednej veľkosti a ceny sú veľmi prijateľné. Pláže vhodné pre rodiny, ako je napríklad pláž Llamani, sú vzdialené len pár minút jazdy autom.
Región Himara je bohatý na hrady, kaplnky, kláštory a pevnosti, ktoré môžete navštíviť. Avšak, čo by ste si nemali nechať ujsť, sú ruiny kláštora sv. Teodora v Ilias. Je to 2600 rokov staré hradné mesto s hradbami siahajúcimi do výšky 20 metrov.
9. Ksamil
Dedinka Ksamil leží južne od Sarandy a je domovom niektorých z najlepších pláží na celom Balkáne (myslite aj na Grécko, ale len za zlomok ceny).
V tejto úžasnej časti Albánskej riviéry nájdete azúrovomodré more, piesočné pláže a množstvo možností zábavy a stravovania. Dedina je súčasťou národného parku Butrint, takže okrem idylických pláží tu nájdete aj množstvo krásnej prírody, ktorú môžete preskúmať od ostrovov a mokradí až po sladkovodné jazerá.
Ksamil je jedným z najlepších miest na návštevu v Albánsku a dokonca aj v Európe vďaka svojej kráse, nízkym cenám a stredomorskému podnebiu. Táto pobrežná dedinka s menej ako 5 000 obyvateľmi láka cestovateľov, ktorí hľadajú očarujúce útočisko bez nákladného komercializmu, ktorý je častý v neďalekých turistických centrách väčších európskych krajín.
10. Sarande
Sarande je ďalšie letovisko Albánskej riviéry, ktoré sa nachádza v krásnom zálive v tvare podkovy. Na západe ho obmýva Iónske more a na východe sú úpätia pokryté olivovými hájmi a horskou krajinou za nimi.
More okolo Sarande je známe svojimi čistými, tyrkysovými vodami, ktoré sú ideálne na plávanie a šnorchlovanie. Nad mestom nájdete zrúcaniny hradu Lekursi, ktoré ponúkajú úžasný výhľad na záliv a ostrovy. Vedľa hradu sa nachádza reštaurácia, ktorá je ideálnym miestom na romantickú večeru a pohár vína pri fantastickom západe slnka.
V meste stojí za návštevu Etnografické múzeum a stará synagóga. Je tu množstvo príjemných kaviarní, barov a reštaurácií (aj keď žiadna neprekoná tú v Lekursi vzhľadom na výhľad).